azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016

46. Sayı Kış 2017

TADIMLIK

Bellek menülerini kâğıda dökmeyi öneriyor Enis Batur. İyi fikir. Bellekte uyananlarla halihazırda tükettiklerimizi karşılaştırınca, ortaya çıkan “yemek panoraması” hayli ilginç olur. Acele etmeden, yavaş yavaş… Gündüz Vassaf’ın yaptığı gibi, lezzeti beyninizin kıvrımlarında takip edin. Bir yandan da fast food tüketicisi hâline gelip gelmediğinizi sorgulayın. Bu arada Sophia Loren’in tariflerine göz atmayı unutmayın!

Bellek/beyin demişken, ikisiyle de yakından bağlantılı bir yiyecek, çikolata. Yavuz Köse ve Saadet Özen’in yazılarıyla Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze çikolatanın kısa tarihine, Avrupa malından “milli çikolata” devrine uzanacaksınız. Osmanlı dönemine uzanan bir diğer yazı ise Hedda Reindl-Kiel’inki. 16.-18. yüzyıllar arasında imparatorluktaki dağıtım ve bölüştürme düzenindeki hiyerarşik yapıyı, Reindl-Kiel’in titiz araştırmacılığıyla hatırlıyoruz.

Musa Dağdeviren “Unutulmuş halk yemeklerinden yedi tarif”te Ordu, Ünye, Mersin, Bilecik, Bursa, Adıyaman, Siirt, Batman, Mardin, Halep, Gaziantep, Nizip bölgelerine götürüyor bizi. Yine bölgelerin suyundan geçerek ulaşıyor tatlarına!

Geçmişe dönüp, kazılar yoluyla mutfak kültürüne dair izleri, “Modern mutfakların eski Anadolu’daki öncüleri”ni A. Tuba Ökse’nin yazısında bulacaksınız. Türk yemek kültürünün bir nevi gönüllü elçisi olan Ana Sortun ise “sofra”sına dair her şeyi Eser Atilla Gonzalez’eanlattı.

F. Xavier Medina Akdeniz beslenme kültürüyle ilgili yazısında bölge mutfağındaki benzerlikleri, farklılıkları ve çeşitleri ayrıntılarıyla anlatıyor. M. Bülent Varlık, Mecelle-i Umûr-ı Beleddiye’nin sayfaları arasına dalıyor ve Osman Nuri Ergin’in kaleminden Osmanlı mutfak kültürünün izlerini sürüyor.

İstanbul meyhaneleri denince, akla gelen ilk isimlerden biri olan Koço’nun tarihini bugünkü işletmecilerinden Şeref Yavuz anlatıyor Pelin Özer’e. İçinde ayazma şapeli olan belki de tek meyhane olan Koço, tepeden denize bakma ayrıcalığını taşıyan mekânlardan biri.

Resimlerine boyanın yanında çayı, çorbayı, böreği katan Slobodan Dan Paich, “kazara” oluşan çalışmalarını, yedi yaşından bugüne dek süren sanat yolculuğunu anlatırken resmine dair eğlenceli okumalar öneriyor.

 

Bir yılı daha geride bırakırken, yeni yılı Sabahattin Kudret Aksal'ın dizelerinden esinle, “bir kanat sesi” naifliğiyle yaşamanız dileğiyle, keyifli okumalar.

İçindekiler
Bellek menüleri / Göz yemek Bellek menüleri / Göz yemek - Enis Batur
Bu acele neye? Bu acele neye? - Gündüz Vassaf
Ölülerin hatırladıkları kadarıyla bazı meyveler Ölülerin hatırladıkları kadarıyla bazı meyveler - John Berger
Aşk Mutfağı Aşk Mutfağı - Sophia Loren
Ağa’nın yanlış anlaması: Osmanlı İmparatorluğu’nda çikolatanın kısa tarihi (on yedinci–yirminci yüzyıllar) Ağa’nın yanlış anlaması: Osmanlı İmparatorluğu’nda çikolatanın kısa tarihi (on yedinci–yirminci yüzyıllar) - Yavuz Köse
Avrupa malından “milli çikolata” devrine Avrupa malından “milli çikolata” devrine - Saadet Özen
Kullara tayın, efendiye gümüş takım: Osmanlı İmparatorluğu’nda dağıtım ve bölüştürme düzeni (16.-18. yüzyıl) Kullara tayın, efendiye gümüş takım: Osmanlı İmparatorluğu’nda dağıtım ve bölüştürme düzeni (16.-18. yüzyıl) - Hedda Reindl-Keil
Unutulmuş halk yemeklerinden yedi tarif Unutulmuş halk yemeklerinden yedi tarif - Musa Dağdeviren
Modern mutfakların eski Anadolu’daki öncüleri Modern mutfakların eski Anadolu’daki öncüleri - A. Tuba Ökse
Bir kanat sesiyle Bir kanat sesiyle - Sabahattin Kudret Aksal
Ana Sortun: “Kuralları  yıkmadan önce öğrenmek lazım” Ana Sortun: “Kuralları yıkmadan önce öğrenmek lazım” - Eser Atilla Gonzalez
Akdeniz bölgesinde beslenme, kültür ve kültürel miras Akdeniz bölgesinde beslenme, kültür ve kültürel miras - F. Xavier Medina
“Osmanlı mutfak kültürü tarihi” açısından bir kaynak olarak Mecelle-i Umûr-ı Belediyye “Osmanlı mutfak kültürü tarihi” açısından bir kaynak olarak Mecelle-i Umûr-ı Belediyye - M. Bülent Varlık
Resminizi nasıl alırdınız? Resminizi nasıl alırdınız? - Demet Elkâtip
Gelenekler “modernleşerek” devam ediyor! Gelenekler “modernleşerek” devam ediyor! - Y. Güneş
Koço: Yokuş inip denize tepeden bakmak Koço: Yokuş inip denize tepeden bakmak - Pelin Özer
Çimdik Çimdik - Süleyman Bulut
Şarabın vatanında tek bir dil konuşuluyor Şarabın vatanında tek bir dil konuşuluyor - Zeliha Özkan
Her şeyin başı beyin Her şeyin başı beyin - Alp Türkmenoğlu

17.50TL     

Add 46. Sayı Kış 2017 to del.icio.us Add 46. Sayı Kış 2017 to Digg Add 46. Sayı Kış 2017 to Ekstreme Add 46. Sayı Kış 2017 to Facebook Add 46. Sayı Kış 2017 to Furl Add 46. Sayı Kış 2017 to Google Add 46. Sayı Kış 2017 to Newsvine Add 46. Sayı Kış 2017 to Reddit Add 46. Sayı Kış 2017 to Technorati Add 46. Sayı Kış 2017 to Twitter Add 46. Sayı Kış 2017 to Yahoo myWeb Add 46. Sayı Kış 2017 to Stumbleupon
Bu ürünü alan kullanıcılarımız aynı zamanda şu ürünleri de aldılar
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
Abonelik (1 Yıllık)
Abonelik (1 Yıllık)
41. Sayı Yaz 2015
41. Sayı Yaz 2015
44. Sayı Yaz 2016
44. Sayı Yaz 2016
40. Sayı İlkbahar 2015
40. Sayı İlkbahar 2015
 
 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome