azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016
44. Sayı Yaz 2016
44. Sayı Yaz 2016

9. Sayı Yaz 2007

TADIMLIK

Bugüne kadar her zaman işbirliğine önem vermiş olan dergimizi oldukça olumlu yönde etkileyecek bir gelişmenin haberini vermek istiyoruz öncelikle. YemekveKültür’ün yayın kurulu daha da genişledi; Galatasaray Üniversitesi’nden Doç. Dr. Marie-Hélène Sauner-Leroy, Yeditepe Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Özge Samancı, Süleyman Bulut ve Çiğdem Tümer de bize katıldı. Ekip çalışmasının zenginliği,dergimize büyük bir katkı sağlayacak.

Ayrıca diğer bir yeni haberimiz de, www.yemekvekultur.com’un 9.sayımızla birlikte yenileniyor olması; artık dağıtım noktaları dışında online dergi satışımız da mevcut.

Yazın bu sıcak günlerinde dergimiz, Refik Durbaş’ın “Rakı Sofrası”anılarıyla açılıyor. Edebiyat dünyamızın, yeme ve içme alışkanlıklarına tanık oluyoruz. Yazılı ya da sözlü olarak bugüne ulaşmış anıların yanı sıra, kokular da belleğimizi taze tutar. Yemek kokusu, en baskın olanlardan biridir belki de. Feridun Andaç, “tatların ve kokuların arayışında”, tek bir kokunun, mutfak kültürünün bir yerden bir yere taşınmasıyla, farklı coğrafyalarda nasıl ortak mekânlar üretebildiğinden bahsediyor. Tan Oral ise “Değişen Ağız Tatları”yazısında, hızlı tüketimin yemek alışkanlıklarını nasıl değiştirdiğinden söz ederken, yine tat ve koku hafızasının da bu sürat içinde zayıflamaya başladığını söylüyor. Değişen yemek alışkanlıklarına bir göz attıktan hemen sonra M.Ö. 7. yüzyıla, Urartular dönemine uzanıyoruz. Prof. Dr. Oktay Belli’nin, Van’daki Yoncatepe Sarayı’nın mutfağında bulduğu ve İskitlerin yağmalarından kaçarken yenmeden bırakılmış bir kap yemeğin hikâyesini anlattığı makalesi, dönemin mutfak ve yemek alışkanlıklarına ışık tutuyor. Hakan Yıldız’ın makalesi ise, Osmanlıların birçok zafer kazandığı 15-18. yüzyıllar arasındaki seferlerde beslenmeye ne kadar önem verdiklerini ve neredeyse saray mutfağının seyyar bir kopyasını yanlarında götürdüklerini anlatıyor. Seyyar mutfaklardan, İstanbul’un mesiregâhlarına uzanıyoruz bu sefer. Necdet Sakaoğlu’nun yazısı, bu güzel havalarda bizi, Küçüksu veya Kâğıthane’de, Göksu ya da Yıldız Sarayı bahçelerinde bir gezintiye çıkarıyor. Kimisi bol eğlenceli, kimisi kusursuz bir doğa parçası sunan, kimisi de bol aşklı olan her bir mesire yerinin farklı özelliklerinden bahsediyor. Yazının hemen ardından Turgut Kut’un hazırladığı, 19. yüzyılda hanımların mesire yasağıyla ilgili padişah bildirisi geliyor. Mesire’nin ya da yaz günlerinin en gözde yiyeceği dondurmadır kuşkusuz. Musa Dağdeviren’in yazısı, sadece “dondurma” olarak bildiğimiz yiyeceğin yanı sıra, çeşitli bölgelerimizde buzdan ya da kardan yapılan yüzlerce yiyecek arasından örnekler veriyor. Özge Samancı ise Avrupa’da ve Osmanlı’da kar ve buzun kullanımının tarih içindeki gelişimine bakıyor.

İlk kez bu sayımızda, Avrupalı seyyah ve anı yazarlarının eserlerinden yeme-içme konulu seçkileri yayınlamaya başlıyoruz. “Kahve”ile başladık; önümüzdeki sayılarda, farklı konularla bu derlemelere devam edeceğiz.

Yemek yemek, ihtiyaç olmanın yanısıra, yaşam deneyimi veya düşünme biçimimizle sıkı bir bağı olan gündelik bir eylem. Ayşegül Baykan “Felsefenin Kabından ‘Yemek Yemek’” adlı yazısında her yemek yapma eyleminin, “eskinin tadını yeni bir tat yapmak” olduğunu vurguluyor. Öyleyse, yaşam deneyimine koşut bir yemek yeme eylemi “bir öykünün yazılımı”ndan başka nedir ki?

İçindekiler
Tadımlık Tadımlık - Yayın Kurulu
Rakı Sofrasında Edebiyat Muhabbeti Rakı Sofrasında Edebiyat Muhabbeti - Refik Durbaş
Geniş Anlamıyla Yemek Üzerine Geniş Anlamıyla Yemek Üzerine - Brillat-Savarin
Tatların, Kokuların Arayışında Tatların, Kokuların Arayışında - Feridun Andaç
Bir Uçtan Bir Uca Bir Uçtan Bir Uca - Bilgin Adalı
Değişen Ağız Tatları Değişen Ağız Tatları - Tan Oral
Unutulmuş Halk Yemeklerinden Yedi Tarif Unutulmuş Halk Yemeklerinden Yedi Tarif - Musa Dağdeviren
Eskiçağ'da Doğu Anadolu'nun En Eski Mutfağı Eskiçağ'da Doğu Anadolu'nun En Eski Mutfağı - Oktay Belli
Felsefenin Kabından "Yemek Yemek" Felsefenin Kabından "Yemek Yemek" - Ayşegül Baykan
Dolmabahçe Sarayı'nda Üç Ziyafet Dolmabahçe Sarayı'nda Üç Ziyafet - Özge Samancı
İstanbul Mesiregâhları İstanbul Mesiregâhları - Necdet Sakaoğlu
Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye'den Halka Tenbihnâmedir Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye'den Halka Tenbihnâmedir - Turgut Kut
Osmanlı Seferlerinde Gıda Tedarik Organizasyonu ve Ordunun Besle Osmanlı Seferlerinde Gıda Tedarik Organizasyonu ve Ordunun Besle - Hakan Yıldız
Arap Mutfağı ve Avrupa Kültürüne Katkısı Arap Mutfağı ve Avrupa Kültürüne Katkısı - Bernard Rosenberger
Anadolu'da Kuskus, Şehriye ve Bulgur Anadolu'da Kuskus, Şehriye ve Bulgur - Marie Hélène Sauner-Leroy
Seyahatnamelerden Seçmeler 1: Kahve Seyahatnamelerden Seçmeler 1: Kahve - Nazlı Pişkin
Fethi Sabunsoy 1950-2007 Fethi Sabunsoy 1950-2007 - Yasemin Gedik
Kar, Şerbet ve Dondurma Kar, Şerbet ve Dondurma - Özge Samancı
Karlı Aş Karlı Aş - Musa Dağdeviren
Şekerci Cafer Erol Şekerci Cafer Erol - Yıldız Cıbıroğlu
Ekmeğinin Peşinde Koşarken Pastacılığı Meslek Edinenlerin Hikâye Ekmeğinin Peşinde Koşarken Pastacılığı Meslek Edinenlerin Hikâye - Süleyman Bulut
Greenaway Mutfağından Spesiyaller Greenaway Mutfağından Spesiyaller - Seren Barkören

12.00TL     

Add 9. Sayı Yaz 2007 to del.icio.us Add 9. Sayı Yaz 2007 to Digg Add 9. Sayı Yaz 2007 to Ekstreme Add 9. Sayı Yaz 2007 to Facebook Add 9. Sayı Yaz 2007 to Furl Add 9. Sayı Yaz 2007 to Google Add 9. Sayı Yaz 2007 to Newsvine Add 9. Sayı Yaz 2007 to Reddit Add 9. Sayı Yaz 2007 to Technorati Add 9. Sayı Yaz 2007 to Twitter Add 9. Sayı Yaz 2007 to Yahoo myWeb Add 9. Sayı Yaz 2007 to Stumbleupon
Bu ürünü alan kullanıcılarımız aynı zamanda şu ürünleri de aldılar
42. Sayı Kış 2016
42. Sayı Kış 2016
43. Sayı İlkbahar 2016
43. Sayı İlkbahar 2016
44. Sayı Yaz 2016
44. Sayı Yaz 2016
38. Sayı Sonbahar 2014
38. Sayı Sonbahar 2014
35. Sayı Kış 2014
35. Sayı Kış 2014
39. Sayı Kış 2015
39. Sayı Kış 2015
 
 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2017 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome