azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016

24. Sayı İlkbahar 2011

TADIMLIK

Baharın gelişini iple çektiğimiz şu günlerde, doğanın canlanması için geri sayım başladı.  Soframız da aynı şekilde şenlenecek, kış yemekleri yerini yaz yemeklerine bırakacak. YemekveKültürdergisinin bu yeni sayısını belki de, güneşin altında, bahar meyvelerinin eşliğinde okuyacaksınız.

Dergimiz bu sayısında, Yrd. Doç. Dr. Ali Satan’ın kaleminden, Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleşen tarihi bir davete yer veriyor. Katılanları ve menüsüyle, bu yemek davetinin tarihsel açıdan en önemli yönü, Saray’da yenen son yemek olması.  Prof. Dr. Oktay Belli’nin makalesiyle, Urartular’ın düğün ziyafetlerine konuk oluyoruz. Bu düğün ziyafetleri betimlemelerine kaynaklık eden çok ilginç bir nesne söz konusu: kadınlara ait tunç kemerler üstünde, bir hatıra nesnesi olarak, kendi düğünlerine dair sahneler çizilirmiş ve bu betimlemelerde o dönemin ziyafetlerinde ne tür yiyecekler bulunduğuna dair ipuçları da mevcut. Kemer deyip geçmeyelim!

Bu sayımızda, oldukça eski, 1890 yılına ait bir Harper’s New Monthly Magazine’de yer almış bir yazıya yer veriyoruz. İzmir’deki incir hasadı ve incirin kurutulma aşamalarını anlatan bu ilginç belgeye, Prof. Dr. Zeki Arıkan’ın İzmir’deki incir üreticileriyle ilgili makalesi eşlik ediyor. Prof. Dr. Celal Ustaer, meyve ve sebzelerdeki renk değişimini anlattığı yazısında, bu bilimsel olguyu, sade bir dille gözler önüne seriyor.  Yeni sayımızın sürpriz isimlerinden biri dünyaca tanınmış bir şef olan Juan Mari Arzak. Mutfağının sırrını açıklayan ünlü şef, öz ve etkileyici yanıtlarıyla, mütevazi bir kişilik örneği sergiliyor.

Musa Dağdeviren, YemekveKültür’ün bu yeni sayısında, “Avrupalı” olarak bilinen mantarların bu coğrafyadaki muadillerini anlatıyor ve yeme içme dünyasında yakınımızdakinin farkında olmayıp, uzağımızdakine erişme çabasının, kimlik sorunuyla olan ilişkisini kuruyor.

Geçen sayımızda Balık Pazarı’ndan röportajlar dizisinin ilkine yer vermiştik. Bu sayımızda da Pelin Özer, Manav Suat Çelikkol, oğlu Fuat Çelikkol ve Ciğerci Şeref Acehan’la bir söyleşi yaptı. Onların hoşsohbetlerine katılırken, büyük kentlerde siyasi veya ekonomik nedenlerle gerçekleşen hızlı değişimlerinin, ne kadar sancılı olduğuna da tanıklık edeceksiniz. Bu dönüşümlerin bir başka kurbanı da Rejans Restaurant oldu. Kentsel dönüşüm politikaları nedeniyle, Beyoğlu bölgesinde yerinden edilenler artık sadece mahalle sakinleri değil, aynı zamanda da eski esnaf ve lokantalar da yerlerinden oluyor. Ya temelli kaybolmak ya da Markiz Pastanesi’nin başına gelenler gibi, fast-food benzeri bir işletmeye dönüşerek kimliğinden tamamen sıyrılmak, tek çare gibi duruyor. Eski sinemalar kapanıyor, sit alanlarında bile dev alışveriş merkezleri açılıyor. Rejans’ın yerinden edilişi üstünden bu oldukça güncel meseleye de işaret etmek istedik. Çünkü bu değişim, yemek kültürünün de değişimine neden olacak eninde sonunda.

Geçtiğimiz ay, Buğday Derneği’nin kurucusu ve ekolojik yaşamın büyük destekçisi Victor Ananias’ı kaybetmiş olmanın hüznünü taşıyoruz. Kentlerimizde çoktan unuttuğumuz doğaya verdiği değerle hatırlayacağız ve hafızalarımızda her zaman örnek bir kişilik olarak kalacak. Burada onu bir kez daha saygıyla anıyoruz.
İçindekiler
Tadımlık Tadımlık - Editörden
Beslenmenin, Dinlenme, Uyku ve Rüyalar Üzerindeki Etkileri Üstün Beslenmenin, Dinlenme, Uyku ve Rüyalar Üzerindeki Etkileri Üstün - Brillat-Savarin
Lokanta Esrarı Lokanta Esrarı - Ömer Seyfettin
O Devirde İzzet İkram O Devirde İzzet İkram - Burhan Felek
İzmir İncir Hasadı İzmir İncir Hasadı - Harper's New Monthly Magazine
İncir Kooperatifi, İncir Üreticileri İncir Kooperatifi, İncir Üreticileri - Zeki Arıkan
Unutulmuş halk yemeklerinden yedi tarif Unutulmuş halk yemeklerinden yedi tarif - Musa Dağdeviren
Dolmabahçe Sarayı'nda Tarihi Bir Ziyafet Dolmabahçe Sarayı'nda Tarihi Bir Ziyafet - Ali Satan
Urartuların Düğün ve Ziyafet Şölenleri Urartuların Düğün ve Ziyafet Şölenleri - Oktay Belli
Rus Mutfağının Türkiye Adresi Yer Değiştiriyor Rus Mutfağının Türkiye Adresi Yer Değiştiriyor - Pelin Özer
Meyve ve Sebzelerde Renk Değişikliği Meyve ve Sebzelerde Renk Değişikliği - Celal Ustaer
Juan Mari Arzak'ın Mutfağından Juan Mari Arzak'ın Mutfağından - Özge Samancı
Henry C. Barkley Anadolu'da Neler Yedi? Henry C. Barkley Anadolu'da Neler Yedi? - M. Bülent Varlık
Yemek ve Kimlik Yemek ve Kimlik - Musa Dağdeviren
Balık Pazarı'ndan ustalarla değişmeyen lezzet senfonisi (2) Balık Pazarı'ndan ustalarla değişmeyen lezzet senfonisi (2) - Pelin Özer
Sufle\'yi Nasıl Seversiniz? Sufle\'yi Nasıl Seversiniz? - Şengül Döner
Lezzet Cennete de Gönderir Cehenneme de Lezzet Cennete de Gönderir Cehenneme de - Zeliha Özkan

15.00TL     

Add 24. Sayı İlkbahar 2011 to del.icio.us Add 24. Sayı İlkbahar 2011 to Digg Add 24. Sayı İlkbahar 2011 to Ekstreme Add 24. Sayı İlkbahar 2011 to Facebook Add 24. Sayı İlkbahar 2011 to Furl Add 24. Sayı İlkbahar 2011 to Google Add 24. Sayı İlkbahar 2011 to Newsvine Add 24. Sayı İlkbahar 2011 to Reddit Add 24. Sayı İlkbahar 2011 to Technorati Add 24. Sayı İlkbahar 2011 to Twitter Add 24. Sayı İlkbahar 2011 to Yahoo myWeb Add 24. Sayı İlkbahar 2011 to Stumbleupon
Bu ürünü alan kullanıcılarımız aynı zamanda şu ürünleri de aldılar
39. Sayı Kış 2015
39. Sayı Kış 2015
36. Sayı İlkbahar 2014
36. Sayı İlkbahar 2014
40. Sayı İlkbahar 2015
40. Sayı İlkbahar 2015
37. Sayı Yaz 2014
37. Sayı Yaz 2014
41. Sayı Yaz 2015
41. Sayı Yaz 2015
38. Sayı Sonbahar 2014
38. Sayı Sonbahar 2014
 
 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome