azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016

23. Sayı Kış 2011

TADIMLIK

YemekveKültür dergisi, 23. sayısında yine dopdolu, bilgi üretmeye devam ediyor, eleştirelliği elden bırakmadan meraklı okuyucularıyla buluşuyor.

Bu sayıdaki iki çarpıcı makaleye bakarak, yemeklerin tarih içinde iki türlü yolculuğu olduğunu söyleyebiliriz. İlk yolculukta, Oktay Belli’nin “Anadolu’da Şarapçılığın Kaynakları” metninde gördüğümüz gibi, üzüm tanesinde sırrını korumuş olan Urartu bağcılığının günümüze ulaşan tarihine tanık oluyoruz. İkinci yolculukta ise, Musa Dagdeviren’in icat edilmiş geleneklere değindiği yazısında, ne yazık ki gerçekliğin, yanlış yollara saparak hepten kaybolduğu, özellikle ticari kaygılarla yemeklere dair uydurulmuş geleneklerin yazılı kültüre bile kaydolarak, varolan “asıl” tarihin nasıl ötesine geçtiğini görüyoruz. Bu iki farklı yolculuğun sonuçlarına bakarak aradaki uçurumun boyutlarını tahmin edebiliriz.

Yeni sayımız, Brillat-Savarin’in kısaca yemek pişirme, şölen ve sofra tarihine değindiği yazısıyla açılıyor ve gezgin Özcan Yurdalan’ın seyahat halindeki yeme-içme koşullarını ele aldığı yazısıyla devam ediyor. Tolunay Sandıkcıoğlu’nun makalesiyle birlikte Birinci Dünya Savaşı’nda Galiçya cephesinde bulunan Türk askerlerinin, neler yiyip içtiklerine ve yabancı oldukları bu topraklardaki yeme-içme alışkanlıklarıyla nasıl başa çıktıklarına dair hem ironik hem de tarihsel bilgiler içeren anılarına tanıklık ediyoruz. Yemeklerin göreceli tadlarının belirlenmesinde kültürel alışkanlıkların, kuşkusuz büyük payı var. “Lezzet, gastronomik uzmanlık ve nesnellik” adlı makalesiyle Michael Shaffer, bilimsel verilerin de ışığında, tat duyusunun aslında öznel olduğuna ve kişilerin damak özelliklerinin birbirinden farklı olduğuna dair ilgi çekici bir araştırma sunuyor. Bu sayının bir başka önemli yazısı da, “Çin’de yemek ve mutfak” makalesiyle Françoise Sabban’dan geliyor. Çin’de beslenme ihtiyacı dışında “zevk için yemek”in ne anlama geldiğini ve hangi tür yemekleri içerdiğini görüyoruz.

İnsanlığın en temel gıdalarından biri olan ekmek, Salvador Dali’nin yaşadığı çağın karmaşık dönemlerinde önemli bir simge olarak çıkıyor karşımıza. Betsi Sullam Halfon’un makalesi, Dali’nin, “ekmek” ögesini sık kullandığı resimlerine ışık tutuyor.

Bu sayımızda, Pelin Özer Balık Pazarı’nın en eski esnaflarından, Feridun Dörtler (Üç Yıldız şekerlemecisi), Ali Bayraktar (Bayraktar Fırını) ve Cihan Erol (Sakarya Tatlıcısı) ile keyifli bir söyleşi yaptı. Balık Pazarı’ndan farklı esnaflarla yapılacak söyleşilere önümüzdeki sayılarda da yer vermeyi sürdüreceğiz.

Çiya Yayınlarının ilk kitabı Karagöz Mutfakta çoktandır raflarda yerini aldı. İlk yemek kitaplarından sayılan bu anonim eseri, Özge Samancı değerlendiriyor.

Marie-Hélène Sauner-Leroy’un geçen sayıdaki “Türkiye’de Ekmek Geleneği” başlıklı yazısıyla ilgili bir düzelti yapmak istiyoruz. Aşağıdaki paragraf sayfa 101’de yer alıyor ve doğrusu şu şekilde olacak: “Giderek kaybolan bir pratik olan hamur yapımı, evin kızlarının ya da gelinlerin işiydi ve en makbulü de kabaran hamurdu. Her evde bir önceki ekmek hamurundan kalma maya vardı, ya da bu maya komşudan alınırdı, ancak asla akşam alınmazdı; hamuru yoğurmadan önce gusül abdestinin alınmış olması gerekirdi, aksi halde hamurun tutmama ihtimali vardı.”

Kış aylarınızın, mutfağın sıcaklığı ve ışığında, ılık ve aydınlık geçmesi dileğiyle… 

İçindekiler
Tadımlık Tadımlık - Editörden
Yemek pişirmenin felsefi tarihi Yemek pişirmenin felsefi tarihi - Brillat-Savarin
Atasözü ve deyimlerimizde bal Atasözü ve deyimlerimizde bal - Süleyman Bulut
Seyyahın sofrası Seyyahın sofrası - Özcan Yurdalan
Unutulmuş halk yemeklerinden yedi tarif Unutulmuş halk yemeklerinden yedi tarif - Musa Dağdeviren
Anadolu'da şarapçılığın kaynakları Anadolu'da şarapçılığın kaynakları - Oktay Belli
Cihan harbindeki iaşe çıkmazına Galiçya'dan bakış Cihan harbindeki iaşe çıkmazına Galiçya'dan bakış - Tolunay Sandıkçıoğlu
Çin'de yemek ve mutfak Çin'de yemek ve mutfak - Françoise Sabban
Lezzet, gastronomik uzmanlık ve nesnellik Lezzet, gastronomik uzmanlık ve nesnellik - Michael Shaffer
Salvador Dali'nin gerçeküstü dünyasında nesne olarak "Ekmek" Salvador Dali'nin gerçeküstü dünyasında nesne olarak "Ekmek" - Betsi Sullam Halfon
Güzel bir hikayenin gerçeğin önüne geçmesine izin verme Güzel bir hikayenin gerçeğin önüne geçmesine izin verme - Musa Dağdeviren
Balık Pazarı'ndan ustalarla değişmeyen lezzet senfonisi Balık Pazarı'ndan ustalarla değişmeyen lezzet senfonisi - Pelin Özer
Karagöz Mutfakta Karagöz Mutfakta - Özge Samancı
Bir mutfakta iki yalnız Bir mutfakta iki yalnız - Zeliha Özkan

15.00TL     

Add 23. Sayı Kış 2011 to del.icio.us Add 23. Sayı Kış 2011 to Digg Add 23. Sayı Kış 2011 to Ekstreme Add 23. Sayı Kış 2011 to Facebook Add 23. Sayı Kış 2011 to Furl Add 23. Sayı Kış 2011 to Google Add 23. Sayı Kış 2011 to Newsvine Add 23. Sayı Kış 2011 to Reddit Add 23. Sayı Kış 2011 to Technorati Add 23. Sayı Kış 2011 to Twitter Add 23. Sayı Kış 2011 to Yahoo myWeb Add 23. Sayı Kış 2011 to Stumbleupon
Bu ürünü alan kullanıcılarımız aynı zamanda şu ürünleri de aldılar
38. Sayı Sonbahar 2014
38. Sayı Sonbahar 2014
35. Sayı Kış 2014
35. Sayı Kış 2014
39. Sayı Kış 2015
39. Sayı Kış 2015
36. Sayı İlkbahar 2014
36. Sayı İlkbahar 2014
40. Sayı İlkbahar 2015
40. Sayı İlkbahar 2015
37. Sayı Yaz 2014
37. Sayı Yaz 2014
 
 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome