azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016

18. Sayı Sonbahar 2009

TADIMLIK

Kış soğuğu kapıda. Küresel ısınmanın etkisiyle, ülkemizde iklim koşullarının en sert olduğu yerlerde bile eskisi kadar soğuk geçmiyor kış. Soğuk ya da daha az soğuk, fark etmez, yemeğe oturulunca o bir kâse çorba illa içilecek. Bazı çorbaların yapımı pek kolay, iki üç malzemeyle on dakikada harikalar yaratılabilir. Az malzemeli yemeklerin  birçoğu “yokluk”tan çıkmış. Ayşe Kilimci de Yemek ve Kültür’ün bu sayısındaki “Şansız Şöhretsiz Aşlar” adlı neşeli yazısına “Yokluk, en büyük yaratıcı” diye başlıyor. Kilimci, belli yörelerin dışında adı sanı duyulmamış, çoğu basit malzemelerle yapılan birbirinden lezzetli yemeklerin arasında birkaç çorba da sayıyor. Okurken kokularını alır gibi oluyorsunuz.

Dergimizin bu sayısında okurlarımızı Türkiye’de Latin harfleriyle basılan ilk yemek kitabının yazarı Rabia Hanım’la tanıştıracağız. Kitapları bilinen ama yaşamı hakkında pek bir şey bilinmeyen Rabia Hanım, sahaf Emin Nedret İşli’nin karşısına bir kütüphanede çıktı. Bu güzel rastlantı küçük bir araştırmaya dönüştü ve bu araştırmanın ürünü olan  bir yaşam öyküsü ve fotoğraflar, ilk kez Yemek ve Kültür’de yayımlanıyor. Rabia Hanım’ın 1925’te Türk Hayatı dergisine yazdığı “Sofra Hayatı” başlıklı yazıların ilki de Şeyda Oğuz’un çevirisiyle yer alıyor dergide.

2009–2010 balık avı sezonunun ilk aylarındayız. Balıkçılık, Türkiye’nin kanayan pek çok yarasından biri. Bu yaranın bir türlü kapanmamasının nedenlerini, Türkiye’de en çok balığın avlandığı illerden biri olan Sinop’taki balıkçıları temsil eden kooperatifçi Ali Bayrak’a sorduk. Ulaş Tosun da Türkiye’de balıkçılık sektörünün kalbi olan İstanbul Kumkapı Su Ürünleri Hali’nde çeşitli söyleşiler yaptı. Kuralına göre balık avlayan bütün balıkçılarımıza “Rasgele!”

Geçen sayıda Jean-Louis Flandrin’in Avrupa’da “Yeni Dünya Bitkileri” başlıklı yazısına yer vermiştik. O bitkilerden biri de “mısır”dı. Yeni Dünya’dan çıkıp Avrupa’nın ve giderek tüm dünyanın beslenme alışkanlığında önemli bir değişime yol açan bu bitkinin bir zamanlar Avrupalılarca “Türk buğdayı” diye anıldığını biliyor muydunuz? “Mısır”ın Amerikan yerlilerinin “mahiz”inden “Türk buğdayı”na dönüşmesinin ilginç öyküsünü doğa araştırmacısı Sylvia A. Johnson ve sosyal antropoloji uzmanı Maryse Carraretto imzalı yazılardan öğreniyoruz. Homer’in İliyada ve Odysseia destanlarındaki beslenme düzenini ve yiyeceklere yüklenen anlamları da ünlü Bizans uzmanı Diether Roderich Reinsch’ın bildirisinden okuyoruz.

İstanbul’da basılan ilk Ermenice yemek kitabı olan Mutfak Kitabı’nı Sevan Ataoğlu tanıtırken, Turgut Kut Ermeni harfleriyle Türkçe basılmışMükemmel Yemek Kitabı’nın dizinini vererek yeme içme tarihi araştırmalarına yine büyük bir katkı sağlıyor. Dünyaca tanınan politika ve sosyoloji profesörü Sami Zubaida’nin “Kebap Diyarı Londra” başlıklı eğlenceli gözlem yazısı, yeme içme alanındaki küreselleşme olgusunda Doğu’nun yemeklerinin de en az ABD’nin hamburgerleri ve pizzaları kadar etkin rol oynadığını ortaya koyuyor.

Yıldız Cıbıroğlu’nun röportaj dizisi “İstanbul’da Mutfaklar” devam ediyor. Musa Dağdeviren yine unutulmuş yedi yöresel yemeğin tarifini Necdet Kaygın’ın fotoğrafları eşliğinde okurlarla paylaşıyor. Pelin Özer bu kez Keşan’daki lokantalarında yıllarca dillere destan yemekler pişirmiş İbrahim İşçimen’in evine konuk oluyor. Ahmet Turhan Altıner’in “Testus”u ise bu sayıdan itibaren her sayıda yer alarak okurları eğlenceli bir genel kültür sınavından geçirecek.

Güzel bir sonbaharın ardından güzel ve elbette sıcacık çorbalar içeceğiniz bir kış geçirmeniz dileğiyle.
İçindekiler
Tadımlık Tadımlık - Editörden
İstanbul'da Mutfaklar İstanbul'da Mutfaklar - Yıldız Cıbıroğlu
Şansız Şöhretsiz Aşlar Şansız Şöhretsiz Aşlar - Ayşe Kilimci
Restoranlar Üzerine Restoranlar Üzerine - Brillat-Savarin
Kebap Diyarı Londra Kebap Diyarı Londra - Sami Zubaida
Latin Harfli İlk Yemek Kitabımızın Yazarı: Rabia Hanım Latin Harfli İlk Yemek Kitabımızın Yazarı: Rabia Hanım - Emin Nedret İşli
Unutulmuş Halk Yemeklerinden Yedi Tarif Unutulmuş Halk Yemeklerinden Yedi Tarif - Musa Dağdeviren
"Balığı Ne Tutmasını Biliyoruz Ne Satmasını" "Balığı Ne Tutmasını Biliyoruz Ne Satmasını" - Ahsen Erdoğan
İstanbul Balık Halinin Halleri İstanbul Balık Halinin Halleri - Ulaş Tosun
Homer'de Yeme İçme Homer'de Yeme İçme - Diether Roderich Reinsch
Mısır: Amerikan Tahılı Mısır: Amerikan Tahılı - Sylvia A.Johnson
Amerikan Yerlilerinin "Mahiz"inden Türk Buğdayına Amerikan Yerlilerinin "Mahiz"inden Türk Buğdayına - Maryse Carraretto
Ermeni Lezzet Ustaları Bir Olup Kaleme Sarılınca Ermeni Lezzet Ustaları Bir Olup Kaleme Sarılınca - Sevan Ataoğlu
Mükemmel Yemek Kitabı Mükemmel Yemek Kitabı - Turgut Kut
İşcimen Usta: Keşan Lezzet Rehberi İşcimen Usta: Keşan Lezzet Rehberi - Pelin Özer
Davetkar ve Cilveli Bir Kitap Davetkar ve Cilveli Bir Kitap - Turgut Kut
"Yemek Pişirirken Kendimizi de Pişiririz" "Yemek Pişirirken Kendimizi de Pişiririz" - Zeliha Özkan
Testusekobiyolorganikus Testusekobiyolorganikus - Ahmet Turhan Altıner

15.00TL     

Add 18. Sayı Sonbahar 2009 to del.icio.us Add 18. Sayı Sonbahar 2009 to Digg Add 18. Sayı Sonbahar 2009 to Ekstreme Add 18. Sayı Sonbahar 2009 to Facebook Add 18. Sayı Sonbahar 2009 to Furl Add 18. Sayı Sonbahar 2009 to Google Add 18. Sayı Sonbahar 2009 to Newsvine Add 18. Sayı Sonbahar 2009 to Reddit Add 18. Sayı Sonbahar 2009 to Technorati Add 18. Sayı Sonbahar 2009 to Twitter Add 18. Sayı Sonbahar 2009 to Yahoo myWeb Add 18. Sayı Sonbahar 2009 to Stumbleupon
Bu ürünü alan kullanıcılarımız aynı zamanda şu ürünleri de aldılar
43. Sayı İlkbahar 2016
43. Sayı İlkbahar 2016
44. Sayı Yaz 2016
44. Sayı Yaz 2016
42. Sayı Kış 2016
42. Sayı Kış 2016
39. Sayı Kış 2015
39. Sayı Kış 2015
36. Sayı İlkbahar 2014
36. Sayı İlkbahar 2014
40. Sayı İlkbahar 2015
40. Sayı İlkbahar 2015
 
 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome