azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Polonezköy’de bir ziyafet masalı

Pelin Özer

İstanbul’da kaç cemiyet yaşıyorsa o kadar da lezzet yaşıyor. Her ne kadar Konstantıniyye’nin cüssesi enine-boyuna ölçüsüzce ve incelikten yoksun tektip betonarme bir kabalıkla genişlese de, niyet edip de yola koyulanlar için beş duyuya birden hitap eden sürprizlerin sayısı neredeyse otobüs durakları kadar bol. Her şeye rağmen, tarihin utanç veren sayfalarına inat bugün İstanbul’da dilini bilmediğimiz pek çok kültürün genç temsilcileri bizimle o lezzetleri cömertçe paylaşıyor. Yeter ki sofralarına güleryüzle konuk olun.

Ocak ayı ortasında, grafik çalışmalarına ve resimlerine hayranlık duyduğumuz anne tarafından Polonez mihmandarımız Yurdaer Altıntaş’ın öncülüğünde Çiya halkı olarak Polonezköy’ü ziyaret ettiğimizde İstanbul’un bizim için uzun süre kapağı kapalı kalmış bir masalını bizzat yaşayacağımızı bilemezdik. İstanbul’da kuzeye düşen yılın ilk karını yakalamak ve beyaza kesmiş nefis manzarada hakiki Slav tatlarına konuk olmak için en uygun günü seçmişiz.

Polonezköy’de Leonardo Restaurant’a yaklaşırken yolda gördüğümüz ahşap heykeller bizi Litvanya’nın Polonya sınırındaki Druskininkai kasabasına giderken karşılaştığımız ahşap totem-heykellere ışınladı. Bulunduğumuz mekânın kilometrelerce uzağından bir görüntünün, o görüntüyle taşınan hislerin, hiçbir dijital marifete yaslanmadan bir pencereden uzanır gibi yaklaşıp göz kırpması mucize gibiydi. Bir köyün beton istilasına maruz kalmayışı ve çürük dişler gibi yol kenarına dizilmiş o ağız tadını bozan zevksizliğe teslim edilmeyişi bizleri bir bakıma sınırların ötesine geçirmeye yetti. Temiz havayı uzun uzun içimize çektik ve Polonyalıların “uzaktaki köy”lerinin hatıratıyla birlikte bugünün Dohoda ailesini, mükellef sofrasında tanıyıp anlamaya çalıştık.  

Yazının Devamı İçin...

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
27. Sayı Kış 2012
27. Sayı Kış 2012

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome