azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Emaye bir çaydanlıkta rengârenk seyrialem

Pelin Özer

Emaye bir çaydanlıkta rengârenk seyrialem

Biriktirdiğimiz objeler portremizi oluşturur, rüyalarımızı ele verir ve içinde yaşadığımız ortamı bir bakıma düşlerimize yaklaştırır. Bir koleksiyona konuk olmak, aynı zamanda o koleksiyonun sahibinin düş kapısını aralamaya benzer. Mahrem bir deneyim olmasının yanı sıra riskler de barındırabilecek bir ziyaret. Biz çok şanslıydık, ziyaret ettiğimiz koleksiyon, sahibinin karakterine bizi yaklaştırmakla kalmadı, yapıtlarında açıkça dile getirdiği dünyasıyla bire bir örtüşerek ona daha kolay yaklaşabilmemizi de sağladı.

Otuz yılı aşkın süredir çizgileriyle, karikatür, desen ve resimleriyle bizleri çizgisel zekâsına hayran bırakan, yapıtları sadece Türkiye’de değil dünyanın seçkin dergilerinde kapak olan Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun kolayca sıradışı koleksiyonlar listesine girebilecek emaye koleksiyonu onun kişiliğini özetlemekle kalmıyor, eşi ressam ve eğitmen Sumru Hanım’la yaşadığı, çalıştığı mekânı neşeli bir düşler galerisine dönüştürüyor. Evlerinde sanki bir fırça darbesiyle, dört el marifetiyle rengârenk bir cennet yaratılmış, emayeler o geniş duvara öylesine bir hafiflikle yerleştirilmiş ki sanki sadece gözler açılıp kapanmış ve her biri sihirle canlanıvermiş. Sahibinin desenlerindeki figürler gibi uçarak gelip Moda’daki raflara yerleşmiş emaye objeleri bir arada gördüğümüzde hayretimizden bir süre sıyrılamadık, tek tek elimize alıp incelediğimizde, gölgeli desenlerine, renklerine, formlarına hayranlıkla yaklaştığımızda bir hayat hikâyesinin izinde biz de kendi koleksiyoncu koleksiyonumuza başlama kararı almış olduk bir bakıma.  

Yazının Devamı İçin...

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
27. Sayı Kış 2012
27. Sayı Kış 2012

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome