azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Acıkmayan burjuvazi nasıl doysun?

Zeliha Özkan

Sinema tarihinde içinden yemek geçen pek çok film var kuşkusuz ama aralarında bir tanesi var ki o film bir özelliğiyle hepsinden ayrılır. O filmde, masa hazırdır, yemekler pişmiştir, bütün misafirler, ev sahipleri yemek odasında arzı endam etmektedir ama yemek bir türlü yenemez. Film, bir akşam yemeği davetine katılan misafirlerin evde hizmetçi tarafından karşılanmalarıyla başlar. Hizmetçi şaşkındır, yatak odasından geceliğiyle inen evin hanımı da öyle. Zira, eşi evde yoktur ve yemek daveti de o gece değil, bir sonraki gecedir. Evde misafirlere ikram edecek yemek yoktur, hal böyle olunca misafirler evsahibini yakınlardaki bir lokantaya davet ederler. Henüz orada da karınlarını doyuramayacaklarından haberdar değillerdir.

 

Lokantanın kapısı açıktır, ancak içerisi bomboştur. Garson, yüzlerine tuhaf bir ifadeyle baksa da onları buyur eder, menüyü dağıtır ve şarap siparişini almaya hazırlanır. Mutfak personeli çalışmaktadır, gruptakiler yemek seçerken açlıklarını bastırmak için değil de not vermek için lokantayı ziyarete gelmiş denetçiler gibi davranmaktadırlar. Fiyatların pek pahalı olmaması huzurlarını bozar örneğin, havyarın iyi kalite olmadığından eminlerdir neredeyse. Lokantanın boşluğu iyice huzurlarını bozar. Ortamda bir tuhaflık vardır, az sonra hıçkırık sesleri yükselir mutfağın yakınlarındaki bir odadan. Bunun nedeni de sonradan anlaşılır. Lokantanın sahibi son soluğunu birkaç saat önce vermiştir, ailesi ve çalışanları cesedin çevresinde ağlaşmaktadırlar. Böyle bir durumda, bir cesetle aynı mekânda yemek mümkün olamayacaktır.

 

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
33. Sayı Yaz 2013
33. Sayı Yaz 2013

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome