azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Çiğden pişmişe: Tadın dönüşümü

Harold McGee

Yiyeceklerimizi neden pişmiş severiz? Bu soru, ocaklar, mangallar, tost makineleri ve mikrodalga fırınların var olduğu modern dünyada kulağa çok tuhaf gelebilir. Ama, bir an için doğal dünyaya geri döndüğünüzü hayal ederseniz insanoğlunun saf karbonun bir yüzü üstünde ısıtılmış ufak bir lokma yiyeceği afiyetle yemesi tuhaf gelecektir. Örneğin, çekirdek kakao ya da çekirdek kahve veya ateşte ızgara edilmiş etin kabuklaşmış kısmı. Çok tuhaf! Tuhaf çünkü dünyadaki hayvan popülasyonunun tamamı milyonlarca yıldan beri yiyeceklerini çiğ tüketiyor. Sonra sadece bir milyon yıl ya da yaklaşık o kadar bir zaman evvel bazı insanlar, atalarının çok uzun zaman çiğ yediği bitki ve hayvanlar da dahil olmak bazı nesneleri ateşte pişirdiler. Bu uygulamadan sonra yiyeceklerin çoğunlukla ateşte pişirilmiş versiyonları tercih edilir oldu. Şimdilerde yemeklerimize yenilik damgasını vuranlar ise sushi, steak tartar ve gevrek, sulu, çiğ sebzeler.

 

Antropologlar, pişirmenin pek çok pratik amaca hizmet ettiğini belirtiyorlar; çoğunlukla yiyeceğin daha kolay çiğnenebilir, daha kolay hazmedilebilir hale gelmesini, hastalıklara daha az  neden olmasını ve daha yavaş bozulmasını sağlar. Sadece bu veriler ışığında bile pişirme “adapte olunan” bir davranış haline gelebilir. Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
32. Sayı İlkbahar 2013
32. Sayı İlkbahar 2013

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome