azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Gösterişli Dünyaların Zarif Yemekleri

Alp Türkmenoğlu

 

Melbourne’de yaşayan Avustralyalı yazar Wayne Macauley’in üçüncü romanı “Aşçı” mutfak hakkında ki detaylı betimlemeleriyle okuyanı aşçılık dünyasının arka sokaklarına sokuyor. Noktalama işaretleri kullanmayıp, sadece nokta kullanarak yazdığı roman, okuru ilk başta zorlasa da akıcı hikayesi ve dili sayesinde rahatça okunabiliyor.

Profesyonel bir mutfakta çalışmamış veya herhangi bir mutfak eğitimi almamış birinin çok fazla aşina olamayacağı bilgi ve detaylarla okuyanı şaşırtan yazarın mutfak bilgisinin kaynağı kitabın sonunda referans olarak gösterdiği kitaplarda ortaya çıkıyor. Her aşçının başucu kitabı olan Larousse Gastronomique’ten, The Kitchen Companion ve The Dictionary of Food’a kadar önemli ansiklopedik kitaplardan tarifleri ilham almasının yanında El Bulli ve Fat Duck gibi restoranların mönülerinden yararlanması romanda geçen tarifleri okurken ağızların sulanmasına sebep oluyor. Mutfak bilgisi ve yemek tarifleri hakkında yararlandığı kitapların yanında Anthony Bourdain, Marco Pierre White ve Bill Buford gibi mutfak dünyasında daha çok asi yönleriyle bilinen şeflerin yazdığı biyografik kitaplardan yararlanması ise başkarakterini yaratmasında faydalı olmuş.

Roman, 16-17 yaşlarında herhangi bir suçtan ceza almış 16 gencin, tekrar hayata kazandırılabilmesi amacıyla planlanmış bir sosyal sorumluluk projesi altında, Melbourne şehrinin merkezine bir buçuk saat mesafede bulunan aşçılık okuluna yerleştirilmesiyle başlıyor. Bu gençlerden en azimlisi ve kendilerine verilen şansın en çok farkında olan Zac birinci ağızdan kendi hikayesini anlatıyor. İki bölüme ayrılabilecek romanın ilk bölümünde Zac ve arkadaşlarının aşçılık okulunda yaşadıkları ve başından geçenler, ikinci bölümde ise Zac’in aşçılık okulunda ki üstün gayreti sayesinde Melbourne’lü zengin bir ailenin aşçısı olarak çalıştığı günler anlatılıyor.

Yazının Devamı İçin...

 

 

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
30. Sayı Sonbahar 2012
30. Sayı Sonbahar 2012

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome