azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Tek Kostümde İki Şef

Zeliha Özkan

 

Hayat her zaman sürprizlerle doludur. Her alanda, herkes için söylenebilecek basmakalıp bir cümle gibi görünüp küçümsemelere neden olsa da tutkulu karakterler, iflah olmaz romantikler, bir şeye gönül verip de ne olursa olsun hayat boyu onun peşinden gidenler bu cümlenin hiç de yabana atılmaması gerektiğini iyi bilirler. Ne de olsa havlu atanlar için sürpriz yoktur, onları asık yüzlü bir yaşlılık, yenik düşmüş bir gövdede yeşermeyen umut bekler olsa olsa. Pek çok renkli karakterin, sonunda başarıya ulaşmış nice çalışkan, azimli kişinin motto’sudur bu cümle. Böylesi bir inançtan doğan ne çok hikâye birikmiştir arşivlerde. Üstelik kulak verirseniz, külliyata her gün sizi de güçlendirecek yenilerinin eklenmekte olduğunu durabilirsiniz.

Bu sefer, Daniel Cohen imzalı “Comme un Chef”te böyle bir tutku ve sürpriz hikâyesinin gurme versiyonuna uzanıyoruz. Ülkemizde henüz vizyona girmeden taze taze izlediğimiz bu filmde şef aşçıların kaygılarından, amatör aşçıların tutkularına, moleküler mutfaktan zamane kolaycılıklarına, mutfak içinde ve mutfak dışında mutfağa ait pek çok ayrıntı eğlenceli bir senaryo eşliğinde kol geziyor. Mutfaktan çıkmayan iki zıt karakterin mucizevi buluşmasına ve bir karakterin, adeta geçmişte kaybettiği öteki yarısına ulaşıp kendini tamamlayışına tanık olurken, mucizevi dönüşümlere şapka çıkartıyoruz.

Yazının Devamı İçin...

 

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
30. Sayı Sonbahar 2012
30. Sayı Sonbahar 2012

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome