azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Alice Waters ile mutfakta tutku ve lezzetin peşinde 40 yıl

Alice Waters

 

Kırk yıl önce gıda aktivisti (food activist) Alice Waters yeni oluşmakta olan organik gıda hareketinin ön saflarında yer almaktaydı. Berkeley’deki restoranı Chez Panisse, mevsiminde yetişen ürünlerle yapılmış yemeklere yer veren sürekli değişen menüsüyle ve yerel tarımcılardan aldığı malzemeleriyle ABD’deki en meşhur yerlerden biri haline gelmişti. Bugünlerde Waters, Chez Panisse ile ilgilenirken yemek tarifi kitapları yazıyor, menülerin oluşturulmasında danışmanlık yapıyor ve Slow Food hareketi içindeki çalışmalarına parallel bir biçimde yerel besin geleneklerinin korunması için uğraş veriyor. Ülkenin çeşitli yerlerindeki devlet okullarına sağlıklı ve yerel besin ulaştırılması yönünde çalışmalarda bulunuyor.

Yemek yapmaya başlamanızı teşvik eden kişisel öykünüzü anlatabilir misiniz? Mesleki yaşamınızın başlangıcında sizde iz bırakmış olan kişiler ve mekânlar var mı? Esin kaynaklarınız nelerdir; yeni tatlar ve gastronomik deneyimler yaratma sürecinde nelerden beslenirsiniz?

Bu sürecin gerçekten de üniversitede olduğum döneme kadar uzandığını düşünüyorum. Fransa’ya gittim. İtiraf etmeliyim ki daha önce o kadar iyi yemek yemiyordum. Yiyordum fakat yemek benim odak noktam değildi. Yemeyi istemediğim birçok yiyecek vardı. Oraya gitmeden önce yemek tercihlerim üstüne pek düşünmemiştim. Fransa’da kafelerdeki yaşantı ve orada edindiğim tatlar bende bir farkındalık yarattı. Aslında hikâye bu kadar basit. Daha önce böyle bir yaşantım olmamıştı. Arkadaşlarla akşam yemeği yemek için bir ara verirdik, öğlen yemeği için eve gelirdik. Her yerde güzel kokular olurdu. İnsanlar kafelerde otururdu. Berkeley’ye geri döndüğümde bu yaşantıyı sürdürmek istedim. Yemek pişirmenin bu yaşamın bir parçası olduğunu biliyordum bu yüzden döndüğümde Fransız yemekleri yapmaya başladım. Rastlantı eseri, doğru kitapları seçmiştim. Kendisi de Fransa’da bulunmuş olan Elizabeth David ile başladım. Yemekle ilgili yazan en kayda değer yazarlardan biridir. Onu bulduğum için şanslıydım.

Yazının Devamı İçin... 

 

 

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
30. Sayı Sonbahar 2012
30. Sayı Sonbahar 2012

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome