azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Kat kat baklava, kat kat yaşam

Aylin Öney Tan - Özge Samancı

 

Baklava terim olarak Anadolu Selçuklu döneminden itibaren kaynaklarda adı geçen bir tatlı. Osmanlı imparatorluğu’nda saray ve aynı zamanda halkın tükettiği baklavanın kökenleri hakkında makalesi bulunan Charles Perry’ye göre baklava Orta Asya Türk geleneğinden gelen yufka açma tekniğiyle Ortaçağ Arap-Fars mutfak geleneğinde yaygın olan şerbetli hamur tatlılarının bir sentezi olarak ortaya çıkmıştır. Abbasi dönemi yemek kitapları ve kayıtlarında baklava gibi yufka tekniğiyle hazırlanan tatlılar yoktur fakat şerbetli tatlı kültürü (kadayıf, hamur kızartmaları gibi) vardır. Yufka yapma tekniği Orta Asya’dan Anadolu’ya taşınan bir gelenek. Esas olarak ekmek olarak hazırlanan kuru yufkalardan bugünde olduğu gibi börek veya tatlı geçmişte de yapılıyordu. Baklavanın daha basit ve pratik bir şekli olan yufka tatlısı buna örnektir. Baklava yapımı bugün tüm Anadolu ve hatta Ortadoğu ve Balkanlarda yaygın olarak bilinmektedir. Bugün Anadolu’nun bazı bölgelerinde baklava özellikle bayram gibi özel gün kutlamlar için hazırlanır. Karadeniz, Alanya, Konya gibi şehirlerde Gaziantep’in tersine baklava çarşıdan alınmaz evde yapılır.

Baklava Antepliler için hayat demektir. Adı baklava ile anılan kentte pek çok ailenin varlığı baklava etrafında şekillenir, geçim kaynağı olur. Baklavanın malzemesinden yapılışına, çiftçisinden ustasına kadar nice kişinin emeği vardır. Hayatını baklava üstüne kuran Nuri Bilge de işte bu Anteplilerden. Küçük yaşta başladığı çıraklıktan genç yaşta ustalığa yükselen Nuri Bey, askerliğini yaparken biraz da ilginç bir şekilde İstanbul’a gelmiş ve hayatını burada kurmuş. Ailenin en büyük ağabeyi olarak başı çekmiş, sahip olduğu ustalığı sayesinde kısa zamanda kendi işinin sahibi olmuş, kardeşlerini de iş sahibi yapmış. Baklava oklavasının verdiği güçle ailesini geçindiren Bilge, hala her gün iki dükkanına da uğruyor, işinin başında duruyor. Nuri Bilge ile renkli hayat hikâyesinden baklava yapımının inceliklerine kadar uzanan fıstık tadında hoş bir sohbet gerçekleştirdik. İşte hikâyesi!

Yazının Devamı İçin...

 

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
30. Sayı Sonbahar 2012
30. Sayı Sonbahar 2012

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome