azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Mardin, Midyat, Midye Mutfağın Sokaktaki Fedaileri

Musa Dağdeviren

 

Konuya dil bilimi ile giriyorum; hani ben de dil bilimciyim ya, kala kala bu iş de bana kaldı sanırım. Küçük bir anı ile başlayalım. Şimdi bu Mardinliler sanırım birilerini kızdırmış ve rahatsız etmiş olmalı ki, yeme-içme dünyası sürekli “Bu Mardinliler nereden çıktı, ne ilgileri var midye dolmasıyla” diye sorgulayıp durmaktalar.

Bundan yaklaşık 10 yıl kadar önce bir toplantıda şöyle bir soru soruldu: “Musa Bey Mardin’in midye ile ne alakası var”. Yaklaşımlarını az-çok bildiğim için ben de hemen bekletmeden dil bilimci oluverdim: Siz yanılıyorsunuz, midye dolmasını yapıp satanlar Mardinli değil aslında onlar Mardin’in ilçesi olan Midyatlılar” ve devamını getirdim: “Bakın, midye satanlar Mardinliyiz derler, ama neresinden diye sordunuz mu, o an size Midyatlıyım diyeceklerdir. Burada sorgulamanız gereken önemli bir şey vardedim. Midye ile Midyat sözcüklerin birbirine ne denli akraba olduğunu anlattım ve ekledim: Bakın zaten midye sözcüğünün geldiği yer Midyat’tır. Kelimelerdeki bu benzerlik hiç mi dikkatinizi çekmedi.” ve bir de azar çektim. Sonrasında “Bu bizim aklımıza niye gelmedi.” diye hayıflananlar, Midyat ve midye ilişkisi üzerine kulaktan dolma bilgilerle ahkam kesenler ortalıkta dolaşmaya başladı. Bu öylesine bir tuttu ki, o gün espri niyetine söylenmiş sözlerin bu hale gelebileceği hiç aklıma gelmemişti. Aradan biraz zaman geçince buna, nerede ise benim bile inanıveresim geldi.

Yazının Devamı İçin...

 

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
30. Sayı Sonbahar 2012
30. Sayı Sonbahar 2012

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome