azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Mine’l-Garaib:2

Turgut Kut

Şeflerin düellosu devam ediyor!

Şeflerin düellosunda değişen bir şey yok. Ancak Nalan Hanım gitti. Ayşe Hanım geldi. Emir kipleri devam ediyor “şu bezi şuradan al!” gibi. Cesaret isteyen yemekler pişirildi. Üç ayrı kavanozda pişen karidesler gibi... Jürinin yemek pişirmesini de ümit ediyoruz.

4 Ekim 2012 perşembe

Heredot tarihi

Ünlü tarihçi Heredot’a göre eski Hintliler meğer neler yermiş? “... Hindistan’da birçok ırk yaşar, dilleri birbirine uymaz, kimileri göçebedir, kimileri değildir. Hindistan’ın daha doğusunda yaşayanlar göçebedir çiğ et yerler. Adları Padaei’lerdir. Şöyle adetleri vardır derler: İçlerinden birisi, kadın ya da erkek, hastalanınca öldürürler; erkekse yakın arkadaşı olan erkekler yaparlar bu işi, derler ki, hastalık yağları eritir ve etin tadını bozar; hasta, hasta değilim diye kendini savunur; ama onu dinlemezler, öldürüp afiyetle yerler. Eğer hasta kadınsa, gene erkeklerde olduğu gibi yaparlar kadınlara, hastanın yakın arkadaşlarına bırakırlar bu işi, boğazını onlar keserler. Yaşlanıp ihtiyarlayan olursa, o kurban olarak kesilir ve şölen çekilir; ama bu az rastlanan bir şereftir; çünkü yaşlanmadan önce hastalanan kimse öldürülür. Başka Hintlilerin görenekleri çok değişiktir; hiçbir canlıyı öldürmezler, ekin ekmezler evde yaşama âdetini bilmezler; ot yerler; bir kabuk içinde ve darı iriliğinde taneler veren bir bitkileri vardır, ekip biçmeden ürün verir; bunu toplar, kabuğu ile beraber pişirirler. Aralarından birisi hastalanırsa, tek başına bir yere gidip yatar; ne oldu, öldü mü kaldı mı diye kimse arayıp sormaz. Saydığım bu Hintlilerin hepsi de herkesin önünde çiftleşirler, hayvan gibi; derilerinin rengi birbirine benzer. Tohumları başka erkeklerinki gibi beyaz değildir, derileri gibi karadır”.

(Heredot Tarihi çev: Müntekim Ökmen, Remzi Kitabevi, İstanbul, 1991, 3. kitap, s.98-101, s. 174-175)

Yazının Devamı İçin...

 

 

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
30. Sayı Sonbahar 2012
30. Sayı Sonbahar 2012

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome