azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Bir turist İstanbul’da ne yer, ne içer

Gültekin Emre

Ülkemize Avrupa’nın neresinden gelirse gelsin, geldiği ülkede bizim geleneksel mercimek çorbamızı içmemiştir belki ama döneri tatmamış bir turist bulmak hemen hemen olanaksızdır. Bodrum, Antalya, Marmaris, Çeşme, Alanya, İstanbul... Adları turistler için çok şey ifade ettiğinden midir, dönerci dükkânlarının tabelasına bu adlar yazılır Avrupa kentlerinde, kasabalarında. Döner yiyenlerin sayılarında azalma olmadığına ve ülkemize gelen turist sayısında artmalar olduğuna göre, işe yarıyor demek ki bu kentlerin pırıltılı adları. Ayrıca “muhteşem” Türk mutfağının güzide yemeklerinin sunulduğu pek çok lokanta da Avrupa kentlerinde art arda boy gösterip duruyor. Geleneksel ve yöresel yemeklerimiz Avrupalıların damaklarına ve midelerine yıllardır yerleşiyor. Türk pazarlarından ve marketlerinden alışveriş yapanların sayısı azalmak şöyle dursun, çoğalıyor durmadan.

Bir turist İstanbul’a geldiğinde ilkin gözlerini doyurur, sonra karnını. Önce Boğaz’ın çekiciliğine kaptırır kendini, yalıların pencerelerinden güneşle gözleri kamaşır. Sonra camilerin, tarihi yapıların, Boğaz vapurlarının büyüsüne kapılır. Kendini bir masal ülkesinde duyumsar, kentin gece yaşamıyla, daracık sokaklardan fışkıran müzik ve çekici bambaşka hayatlarla. Müzelerin çarpıcı atmosferi, zengin geçmişi içermeleri de gönülleri fetheder.

Yazının Devamı İçin...

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
29. Sayı Yaz 2012
29. Sayı Yaz 2012

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome