azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Aşçıların koruyucu azizleri

Semih Özkan

Gerek Doğu gerekse Batı Hıristiyan inanışında pek çok sayıda aziz ve azize bulunmaktadır. Bu aziz ve azizelerin her biri dünyada insan yaşamına dair pek çok kavramın, muhtelif meslek erbabının koruyucusudur; her birinin kendine ait kutsal günleri bulunmakta ve bu kutsal günle-rin çoğunun da kendi temasına uygun şekilde anma ve kutlama biçimleri bulunmaktadır. Böylesi yaygın çeşitlilik içinde yiyecek ve içeceklerle ilgili konuların ve mesleklerin de koruyucu azizleri vardır. Hatta bunlar manavların, balıkçıların, fırıncıların, şarap üreticilerinin vb. azizleri derece-sinde çeşitlenmiştir. Bu aziz ve azizelerin içinde aşçıların koruyucusu olarak iki önemli figür göze çarpar. Bunlardan biri Azize Martha diğeri ise Aziz Lorenzo’dur.

Azize Martha

Azize Martha Hz.İsa ile aynı dönemde yaşamış, onun yakın dostları olan bir ailenin üyesi ve İncil’de birkaç kez adı geçen bir kişidir. Elisabeth Moltmann-Wendell, Beytanya’lı Martha’yı, Hz.İsa’nın annesi Meryem ve Mecdelli Meryem (Maria Magdalena) ile birlikte, Yeni Ahit’teki üç önemli kadın figüründen biri olarak tanımlamaktadır. Beytanya’lı Martha hakkında İncil’de sınırlı sayıda bilgi bulunur, ancak 12. yüzyıldan sonra bazı yazarların ilgisini çeken bir konu olmuş ve hakkında çeşitli şeyler yazılmıştır. Martha kültü Orta Çağ’da özellikle Güney Fransa’da oldukça popüler olmuştur. Böylelikle de onun hakkında ve kız kardeşi Meryem (Hıristiyan Batı’da genellikle Maria Magdalena olarak tanımlanmıştır) ile ilgili gittikçe genişleyen bir literatür oluşmuştur.

Yazının Devamı İçin...

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
29. Sayı Yaz 2012
29. Sayı Yaz 2012

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome