azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Unutulmuş halk yemeklerinden yedi tarif

Musa Dağdeviren

Bezdirme

Bölge: Kahramanmaraş çevresi

Malzemeler: 1 adet 40 santim çapında fırın için bakır tepsi • 100 gr keçi tereyağı • 1 kilo soğanın cücüğü (arpacık soğan) • 1 kg patates • 1 yerli domates • 250 gr yerli taze biber • 1 kg zırhla kıyılmış çekilmiş kuzu kol ve döş eti • yeteri kadar tuz ve Maraş pul biberi az da karabiber

Yapılışı: Önce soğanları ve patatesleri soyup, tepsiye soğanları doğramadan patatesleri halka şeklinde üç milim kalınlığında doğrayıp malzemeleri serpiştirelim.

Aralarına biber ve domatesi de halka halka doğrayıp tepsiye dağıtalım. Kıyılmış etimi­zin içine tuz biber ekleyip karıştırarak örselemeden ve ezmeden canlı bir köfte yapalım. Köftelik etten ellişer gram kopartıp yuvarlak hafif yassı köfteler, bütün etler bitinceye kadar yapalım.

Hazırladığımız tepsiyi önce etsiz olarak, ağzı kapalı olarak içine sadece tuz baharat ve yağı ilave edip Maraş’ta odun ateşinde ekmek fırının yolunu tutalım. Fırında yaklaşık bir saat sonra tepsinin ağzını açıp köfteleri tepsiye dizelim. Ağzı açık olarak fırının koltuğunda on beş dakika pişirelim et ile sebzeleri birbiri ile özlü piştimi hani yemede yanında yat derler ya aynen o tatta olur.

Söylenti: Bu yemek ekseri Maraş’ta kasaplara sipariş verilerek yapılır. Kasap bunu hazırlar ve fırıncıya verir. Fırıncı da pişirip kasaba yollar. Bu arada fırında piştiğini gören diğer müşteriler de fırıncıya yeni sipariş verir sonra fırıncı bu müşterileri tekrar kasaba yön­lendirir. Bu yemek evlerde yapılmaz çünkü evdeki koşullar buna elvermez; fırıncı ve kasabın ortak yaptıkları bir yemektir. Yani ortada kasap ve fırıncı işbirliği yoksa bu tattan mahrum kalırsınız.

Not: Bezdirme yemeği de bölgelere göre farklı tekniklerle karşımıza çıkmakta.  

Yazının Devamı İçin...

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
29. Sayı Yaz 2012
29. Sayı Yaz 2012

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome