azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Unutulmuş halk yemeklerinden yedi tarif

Musa Dağdeviren

 

Kuzu Büryan (Kokoreç Büryanı)

Bölge: İstanbul ve Rumeli çevresi

Malzemeler: 1 adet ince bağırsak • 1 adet bumbar • 100 gr Manastır arpa şehriyesi • 1 adet kuru soğan • 1 demet dereotu • 25 gr inek tereyağı • tuz ve karabiber

Yapılışı: Kokoreçin yapımı için önce bumbar tarifindeki gibi ince bağırsağı ve bumbarı temizleyelim. Yirmi beş santim boyunda ince bağırsakları dörde bölelim aralarına aynı boyda bumbarı koyup bir buçuk metre ince bağırsakla hazırladığımız bağırsakları bir çengele asalım. Bir alttan bir üsten ilmik atalım sakın ola kokoreçin son düğümünü atmayı unutmayalım.

Önce kokoreçleri bir güzel soğuk suda yıkayalım. Ardından bir tencerede kokoreçlerin aldığı kadar bolca su koyup bir taşım kaynatıp yaklaşık 5 dakika boyunca kokoreçleri alıp soğuk sudan geçirelim. Kaynatılmış suyu ise dökelim. Yerine tekrar bir soğuk su koyalım ve kaynamaya bırakalım. Su kaynar kaynamaz kokoreçleri ilave edip orta ısıda 2 saat pişirelim. Bu pişme sırasında arada bir çuvaldız iğnesi ile kokoreçlerin sağına soluna iğne batıralım ve üzerindeki kefleri alalım. Çatal zorlanmadan kokoreçlere giriyorsa pişmiş demektir. Suyun içinden kokoreçleri alıp süzelim. Ayrı bir tencerede tereyağını kızdırıp soğan ile birlikte arpa şehriyeleri kavuralım. Kavurduğumuz şehriyenin üzerine kokoreç suyundan şehriyeyi yaklaşık 1,5 santim geçecek kadar ilave edelim. Tuz ve karabiberi de ekleyip bir tepsiye alalım. Son olarak kokoreçleri kuşbaşı şeklinde doğrayıp tepsinin üzerine koyup odun fırınında ağzı kapalı olarak pilav suyunu çekinceye kadar pişirelim. Pilav suyunu çekmiş ise yemeğimizin üzerini açalım ve kuzu büryanımız kızarınca fırından çıkartıp üzerine ince kıyılmış dereotu ve biraz da karabiber ekleyip bekletmeden tadını çıkartalım.

Not: Kuzular genellikle Mayıs ayına kadar kesilmez. Mayıs ayında Hıdırellez ya da bahar bayramından itibaren yapılıp yenir. Yaklaşık olarak bir ay sürerYazının Devamı İçin...

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
28. Sayı İlkbahar 2012
28. Sayı İlkbahar 2012

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome