azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Tadımlık

Editörden

YemekveKültür’ün yaz aylarına denk gelen yeni sayısı, gerek konu çeşitliliği gerekse tüm içeriğiyle bahar ve yazın tüm neşesini taşıyor. Bu sayımızda değerli bir konuğu ağırladık: dünyanın en önemli Türkologlarından olan Gönül Tekin ile Sümer Uygarlığı’ndan günümüze kadar gelmiş olan bahar şenlikleriyle ilişkili gelenekler üstüne sohbet ettik.

Artun Ünsal’ın kişisel yaşamöyküsü içinde yer etmiş olan “tel dolaptaki karpuz”u sıcaklarda bizi serinletirken, biraz da, çoğumuzun geçmiş günlerini anımsatarak buruk bir tat bırakıyor. Erdal Alova Antik Çağ damak tadını hicvederken, aynı zamanda dönemin şairlerine başvuruyor.

Turgut Kut, XVI. yüzyıl seyyahlarından Pierre Belon du Mans’ın, Kavala’dan İstanbul’a dönerken tanık olduğu ilginç bir sığır çevirmesinin hikayesini okuyucularımızla paylaşıyor. M. Bülent Varlık, bir tür siyasi yolculuk yapan Hans Dernschwam’ın Osmanlı Mutfağı üstüne yaptığı gözlemlerden bir derleme sunuyor. Yine bu sayımızda, arşiv yazılarını yayınlamaya devam ediyoruz; yeme-içme kültürünün çeşitli dönemlere politik olarak da damgasını vurduğunu Halit Ziya Uşaklıgil’in “İçecek Su” adlı yazısında görüyoruz.

Marianna Yerasimos, Evliya Çelebi’nin bu sefer de Bursa’nın yemek kültürü üstüne yazdıklarını incelediği makalesini bizlerle paylaşıyor ve Evliya Çelebi’nin seyahatnamesine doğru bir yeme-içme kazısı yapıyor. Oktay Belli’nin makalesiyle Bursa’dan Van’a uzanıyoruz ve Anadolu’nun en eski bulgur kalıntılarıyla karşılaşıyoruz. Kemalettin Kuzucu ise makalesinde, Çay Risâlesi’nin yazarı ve “Türkiye’deki ilk çay tiryakisi” Hacı Mehmed İzzet Efendi’nin akademik anlatısından çayın İstanbul’da nasıl yaygınlaştığının izini sürüyor.

Özge Samancı’nın “19. yüzyıl Osmanlı Saray ve İstanbul Mutfağı’nda et tüketimi”ne ilişkin makalesinde o dönemde en çok tüketilen etin koyun eti olduğunu gösteren makalesini takiben Musa Dağdeviren’in etin bütün parçaları, adları ve yemeklerde kullanım biçimini anlatan ve et karkasının günümüzde yerleşmeye başlamış olan Batılı tanımlamaların karşısında yerel adlandırmalarının bir dökümünü yapan yazısı, etin hangi bölümünün ne amaçla tüketildiğine dair ayrıntılı bilgi veriyor.

Semih Özkan’ın Avrupa natürmortunda yiyecekleri anlatan makalesiyle, rengarenk sayfalara geçiyoruz. Avrupa’daki önemli bir alışkanlık olan kahvenin, bugün adı neredeyse kahvelerle anılan Paris’te nasıl yaygınlaştığına dair bir makale ise 1951 tarihli merak uyandıran bir çalışma ile Jean Leclant’dan geliyor.

Bu sayımızda Pelin Özer, efsanevi Çiçek Bar’ın kurucusu Arif Keskiner ile söyleşti ve elbette keyifli bir sohbet çıktı ortaya, Arif Keskiner’in renkli yaşamı, hayatını dolu dolu yaşamak isteyen birçok kişiye örnek olacak nitelikte…

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
28. Sayı İlkbahar 2012
28. Sayı İlkbahar 2012

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome