azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Unutulmuş halk yemeklerinden yedi tarif

Musa Dağdeviren

 

Çulluk Kaplaması

Bölge: Rize-Pazar ve çevresi

Malzemeler: 250 gr pirinç, 2 adet çulluk, 1 adet kuru soğan, 1 litre puar suyu, 200 gr Pazar tereyağı, yeterince tuz ve karabiber

Yapılışı: Çullukları yolup temizledikten sonra bir tencerede önce yüksek ateşte kaynatıp üzerindeki kefini alalım. Daha sonra kısık ateşte yaklaşık 2 saat tenceremizin kapağı kapalı olarak pişirelim. Pişmiş olan çullukları sudan çıkarıp kemiksiz hale getirip bir tepsiye etlerimizi didelim. Bu arada pirincin üzerine bol tuz serpip üzerine kaynar kelek su koyalım.

Kendi halinde suyun soğumasını bekleyelim, bu sırada yağımızın yarısını tava kızdıralım. Soğanımızı küçük küçük doğrayıp kızgın tereyağında soğanlar sararıncaya kadar kavuralım Ardında kavurmuş olduğumuz soğanın içine didilmiş çulluk etlerini ekleyerek birbirleri ile özleşmeleri için yaklaşık 3 dakika karıştırarak pişirelim. Üzerine tuz ve karabiber ekleyip bir kenara koyalım. Su berrak akar hale hale gelinceye kadar pirincimizi güzelce yıkayıp suyunu iyice süzdürelim. Kalan yağımızı pilav tenceresinde kızdırıp pirinçleri tereyağında yaklaşık 15 dakika evire çevire tahta kaşık yardımı ile kavuralım. Kalan çulluk suyunu pirincin üzerine başparmak geçinceye kadar dökelim. Yeteri kadar tuz ilave edip olabildiğince kısık ateşte suyunu çekinceye kadar pişirip üzerine çulluk etlerini kaplayarak dinlendirelim. Yanında ayran ve taze soğanla kaşıklayarak yemeğimizin keyfini çıkartalım.

Söylenti: Yalnız kış aylarında avcılık yapan ailelerde yapılıp yenilirmiş. Bunu yiyenlerin ömrünün uzun olacağına inanılırmış.

Yazının Devamı İçin...

 

 

 

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
24. Sayı İlkbahar 2011
24. Sayı İlkbahar 2011

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome