azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Tadımlık

Editörden

Baharın gelişini iple çektiğimiz şu günlerde, doğanın canlanması için geri sayım başladı. Soframız da aynı şekilde şenlenecek, kış yemekleri yerini yaz yemeklerine bırakacak. YemekveKültür dergisinin bu yeni sayısını belki de, güneşin altında, bahar meyvelerinin eşliğinde okuyacaksınız.

Dergimiz bu sayısında, Yrd. Doç. Dr. Ali Satan’ın kaleminden, Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleşen tarihi bir davete yer veriyor. Katılanları ve menüsüyle, bu yemek davetinin tarihsel açıdan en önemli yönü, Saray’da yenen son yemek olması.

Prof. Dr. Oktay Belli’nin makalesiyle, Urartular’ın düğün ziyafetlerine konuk oluyoruz. Bu düğün ziyafetleri betimlemelerine kaynaklık eden çok ilginç bir nesne söz konusu: kadınlara ait tunç kemerler üstünde, bir hatıra nesnesi olarak, kendi düğünlerine dair sahneler çizilirmiş ve bu betimlemelerde o dönemin ziyafetlerinde ne tür yiyecekler bulunduğuna dair ipuçları da mevcut. Kemer deyip geçmeyelim!

Bu sayımızda, oldukça eski, 1890 yılına ait bir Harper’s New Monthly Magazine’de yer almış bir yazıya yer veriyoruz. İzmir’deki incir hasadı ve incirin kurutulma aşamalarını anlatan bu ilginç belgeye, Prof. Dr. Zeki Arıkan’ın İzmir’deki incir üreticileriyle ilgili makalesi eşlik ediyor. Prof. Dr. Celal Ustaer, meyve ve sebzelerdeki renk değişimini anlattığı yazısında, bu bilimsel olguyu, sade bir dille gözler önüne seriyor.

Yeni sayımızın sürpriz isimlerinden biri dünyaca tanınmış bir şef olan Juan Mari Arzak. Mutfağının sırrını açıklayan ünlü şef, öz ve etkileyici yanıtlarıyla, mütevazi bir kişilik örneği sergiliyor.

Musa Dağdeviren, YemekveKültür’ün bu yeni sayısında, “Avrupalı” olarak bilinen mantarların bu coğrafyadaki muadillerini anlatıyor ve yeme içme dünyasında yakınımızdakinin farkında olmayıp, uzağımızdakine erişme çabasının, kimlik sorunuyla olan ilişkisini kuruyor.

Geçen sayımızda Balık Pazarı’ndan röportjlar dizisinin ilkine yer vermiştik. Bu sayımızda da Pelin Özer, Manav Suat Çelikkol, oğlu Fuat Çelikkol ve Ciğerci Şeref Acehan’la bir söyleşi yaptı. Onların hoşsohbetlerine katılırken, büyük kentlerde siyasi veya ekonomik nedenlerle gerçekleşen hızlı değişimlerinin, ne kadar sancılı olduğuna da tanıklık edeceksiniz. Bu dönüşümlerin bir başka kurbanı da Rejans Restaurant oldu. Kentsel dönüşüm politikaları nedeniyle, Beyoğlu bölgesinde yerinden edilenler artık sadece mahalle sakinleri değil, aynı zamanda da eski esnaf ve lokantalar da yerlerinden oluyor. Ya temelli kaybolmak ya da Markiz Pastanesi’nin başına gelenler gibi, fast-food benzeri bir işletmeye dönüşerek kimliğinden tamamen sıyrılmak, tek çare gibi duruyor. Eski sinemalar kapanıyor, sit alanlarında bile dev alışveriş merkezleri açılıyor. Rejans’ın yerinden edilişi üstünden bu oldukça güncel meseleye de işaret etmek istedik. Çünkü bu değişim, yemek kültürünün de değişimine neden olacak eninde sonunda.

Geçtiğimiz ay, Buğday Derneği’nin kurucusu ve ekolojik yaşamın büyük destekçisi Victor Ananias’ı kaybetmiş olmanın hüznünü taşıyoruz. Kentlerimizde çoktan unuttuğumuz doğaya verdiği değerle hatırlayacağız ve hafızalarımızda her zaman örnek bir kişilik olarak kalacak. Burada onu bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
24. Sayı İlkbahar 2011
24. Sayı İlkbahar 2011

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome