azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Tadımlık

Editörden

YemekveKültür'ün yeni sayısı, yaz-kış demeden yine dopdolu ve daha önce pek de tartışılmamış olan yeni konularıyla okuyucularımızı, yemek kültürünün etrafında örülmüş zengin ve bereketli dünyaya davet ediyor.

Dergimiz, Mario Levi'nin, gelincik (gaya) balığı ile iç içe geçmiş çocukluğuna dönüp baktığı yazısıyla açılıyor. Hikmet Kurter'in "Etli Patates"iyle bambaşka bir çocukluk öyküsüne tanık oluyoruz. Yemek insanoğlunun ilk ortaya çıkışından bu yana var, çocukluğa damgasını vuran en önemli anılar da, haliyle neredeyse en temel ayakta kalma aracı olan yemekle ilişkili oluyor.

Süleyman Bulut, Vâlâ Nurettin'in, "Ahçılaşın!" yazısını ele alıyor ve yemeğin, güzel sanatların bir şubesi olduğunu ileri süren ve özellikle sanatçı ve aydınlara "kendi kendilerinin aşçısı olmayı" öneren bu yazı, bugün hâlâ geçerliğini koruyor. Ahmet Turan Altuner'in ironik dilinden bir Kıbrıs yemekleri anlatısı da dergimizin tuzu biberi.

Turgut Kut, iki sayıdır sürdürdüğümüz İstanbul bostanları konusuna şimdilik son noktayı koyuyor. İstanbul Suriçi bostanlarının geçmişine, belgeler ve kişisel deneyimleri eşliğinde bakıyor. Tüm İstanbul'a yayılmış olan bostanlar, kentteki yeşil alan yaratımının ve kullanımının da iyi bir örneğini oluşturuyor. YemekveKültür, Turgut Kut'un makalesinde etraflıca yer alan, Mühendis Necip Bey'in 1918 suriçi paftalarından ikisini okuyucularımıza hediye olarak veriyor. Bu haritaya bakıp, bostan düzenini yeniden kurmak mümkün mü?

Özge Samancı'nın V. Murat'ın mutfağı ile ilgili makalesiyle, Çırağan Sarayı'nda bir nevi hapis hayatı yaşamış olan V. Murat'ın mutfağında ne yenip ne içildiğini öğreniyoruz ve bu hapis hayatına neredeyse özeniyoruz.

Marie-Hélène Sauner-Leroy, Avrupa'da ve özellikle de Fransa'da Döner'in tarihine ve ne tür değişimler geçirdiğine dair araştırmasında, ayaküstü atıştırılan ve daha çok da göçmen kültürüyle ilişkili olan, döner ve benzeri diğer yiyeceklerin Avrupa'da nasıl yayıldığını anlatıyor.

Bu sayımızdaki ağırlıklı konulardan birini tüm dünyanın en temel yiyeceği "ekmek" oluşturuyor. Hindistan'daki ekmek türleri ve tüketilme biçimlerini anlatan Marie-Claude Mahias, Türkiye'de ekmek geleneğini anlatan yazısıyla Marie-Hélène Sauner-Leroy, Amerika'da oldukça tanınan Mark Furstenberg'in bir fırıncı ve şef olarak yaşamöyküsü, Nizipli eski bir fırıncı olan Recep Açıkgöz ile söyleşi bu bölümde yer alıyor. Amerika'dan Hindistan'a kadar uzanan bir ekmek coğrafyasını dolaşıyoruz.

Musa Dağdeviren dergimizin bu sayısına, Kadıköy Kız Teknik ve Meslek Lisesi son sınıf öğrencileriyle 2007 yılında yaptığı bir proje ile konuk oluyor. İlk basılı yemek kitabımız Melceü't-Tabbâhin'den seçilmiş olan ve bugün hâlâ varolan beş yemek, günümüzde lokanta, otel ve evlerdeki, ayrıca meslek lisesinin derslerinde okutulan yeni yemek kitaplarındaki tariflerle karşılaştırılıyor. Bu proje ile Musa Dağdeviren, yemeklerin zaman içinde geçirdiği değişimi vurguluyor.

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
22. Sayı Sonbahar 2010
22. Sayı Sonbahar 2010

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome