azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Tadımlık

Editörden

 "Sapı kanlı, demiri kör bir bıçaktı sıcak"

Nazım Hikmet dizelerinde böyle tarif eder sıcağı. Yaşadığımız günler sık sık bu mısrayı hatırlatıyor. Böylesi sıcaklar toprağı işleyenler için kuraklık habercisi midir? YemekveKültür 21. sayısında, Anadolu topraklarının hiç yabancı olmadığı kuraklık ve kıtlıkla ilgili, Doç. Dr. Mehmet Yavuz Erler'in hazırladığı bir makaleyi okurlarına sunuyor. Erler, 18 yüzyılda tüm Anadolu'yu saran kıtlık ve bu durumun beslenme kültürüne etkilerini oldukça zengin belgelerle bizlere ulaştırdı.

Yeni sayımızın bir diğer ilgi çekici başlığı ise, Yrd. Doç. Dr. Hakan Kaynar'ın hazırladığı ve Cumhuriyet öncesinde küçük bir taşra kenti olan Ankara'nın, başkent oluşuyla değişen gastronomisini inceleyen makalesine ait. Kaynar, özellikle genç cumhuriyetin ilk devlet erkanın ihtiyaçlarının doğurduğu lokanta kültürünü Karpiç Lokantası üzerinden anekdot ve belgelerle açıklıyor. Bunun yanında günümüzdeki gastronomi tartışmalarının en hararetli konusunu oluşturan Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar konusu bu sayımızda Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Selim Çetiner'in makalesiyle ele alındı. GDO'lu ürünlere bakışın bir cephesini oluşturan bu makaleyi, önümüzdeki sayılarda karşı fikirleri besleyen çalışmalar da takip edecek. YemekveKültür böylesi tartışmalı bir konuda, alanın önde gelen isimlerinden GDO'lu ürünlerle ilgili tüm bakışları literatürümüze kazandırmayı hedefliyor. Diğer taraftan 20. sayımızda Oda Projesi'nin katkısıyla yayınlamaya başladığımız "Bostanlar" konusu, yeni sayımızda da bostan sahipleri ile yapılan söyleşilerle devam ediyor.

Dergimizin bu sayısında, Sait Faik Abasıyanık'ın bilinmeyen bir yönünü Sevengül Sönmez'in kaleminden okuyoruz. Sönmez'in yazısı Abasıyanık'ın edebiyat dışında usta olduğu bir diğer alan olan balıkçılığını öne çıkarmakta. Bertan Rona imzalı "Yemek ve Müzik?" başlıklı yazı ise birçok önemli müzisyenin yemekle kesişen hikayelerini anlatıyor.

Okurlarımızın yakından tanıdığı Musa Dağdeviren bu sayıda geleneksel bir yöntem olan satır eti yapımını kendi deneyimi ve ustalarla yaptığı görüşmelerle birlikte bizlerle paylaştı. Aslında, sade olarak yemenin makbul olduğu satır etinin günümüzde ticari kaygılarla "soslar"a bulandığından dem vuran bu yazının ardından, Ahmet Turan Altıner de "Sos"yete yazısında, sosun yaşamımıza nasıl girdiğini eğlenceli bir dille anlatıyor.

Değişip dönüşen mutfaklardan bahseden diğer bir önemli makale ise geçen sayıda da Meksika'dan Avrupa'ya acı biber kültürünü anlatan bir makalesini yayınladığımız Esther Katz'a ait. Esther Katz, Meksika'nın Mikstek bölgesinde göç ile yaşanan sosyal değişimlerden ve bunun bölge mutfağına yansımalarından bahsediyor. Esther Katz'ın geçen sayımızda yayınladığımız makalesinin orjinalinin referansı şöyle idi: Katz, E., 2009, “Chili pepper, from Mexico to Europe. Food, imaginary and cultural identity”. Medina, Francisco Xavier, Ávila, Ricardo & Igor de Garine (yay. haz.), Food, Imaginaries and Cultural Frontiers, Essays in honour of Helen Macbeth, Guadalajara, Universidad de Guadalajara, Colección Estudios del Hombre, Serie Antropología de la Alimentación, s. 213-232. Geçen sayımızdaki bu eksiklik nedeniyle hem yazarımızdan, hem de okurlarımızdan özür dileriz.

Serinlemiş havalarda, YemekveKültür'ü keyifle okumanız dileğiyle!

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
21. Sayı Yaz 2010
21. Sayı Yaz 2010

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome