azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Tadımlık

Editörden

YemekveKültür, 5 yıl önce yeme-içme kültürünü teşvik etmek ve bu çalışmalara ev sahipliği yapmak için yola çıktı. Varolmanın en zor olduğu alanların başında gelen, kimi zaman kurtlar sofrasından farksız bir sektör olan medya dünyasında, böylesi bir amaçla yayın yapan bir derginin ikinci sayısını çıkarabilmesi, kimileri için başlı başına hayret verici bir durum oluşturmuştu. Tabiatın kendisini yenilediği bu bahar mevsiminde YemekveKültür de elbisesini yeniledi. 2010 Bahar sayısında Çağla Turgul’un tasarımıyla yeni biçimine kavuşan dergimiz, içeriğiyle de bahara yakışır rengârenk bir yayınla sizlerle buluştu. Tasarımın yenilenmesiyle dergimizin sayfa sayısı biraz azalsa da bu okuyucularımızı yanıltmasın: dergimiz içerik olarak aynı, sadece biçimsel değişiklikler bu kısalmayı sağladı ama daha dinamik ve okuma kolaylığı sağlayan bir hal aldı.

Dergimizin birinci sayısında yer alan “Neden Çıkıyoruz” başlıklı manifesto metninin son cümlesi “Ve nihayet YemekveKültür kendini, her şeyi güzelleştiren edebiyat ve sanatla donatmak istiyor...” şeklindeydi. Semih Gümüş, Ayşe Kilimci ve Faruk Duman da, denemeleri ve ilginç konularıyla dergimizin bahar sayısını donattılar. Semih Gümüş, “ömrümüzün ne kadarını yemek yiyerek geçiriyoruz?” sorusunun yanıtını ararken, okuyanları metropol mutfakları ile vicdanları arasında çarpıcı bir yolculuğa çıkarıyor. Kesik Baş mitinden hareketle yemek ve adalet konusunu inceleyen Faruk Duman’ın ardından Ayşe Kilimci bizleri hafızalarımızın derinliklerinde kalan pembe anılarla buluşturuyor. YemekveKültür’ün sanatla teması, müzik yazarı Murat Meriç’in “Şarkılı sofralar” başlıklı incelemesiyle müzik alanına da uzanıyor.

Doğa’nın kendisini yenilediği bu bahar mevsiminde yemyeşil bostanlara uzanıyoruz. Çok eski ve kaydadeğer bir kent geleneği olan bostanlarla ilişkili çalışmaların çok az sayıda olması ndeniyle, dergimiz bu konuya özel bir merakla yaklaştı. Arif Bilgin’in İstanbul bostanlarıyla ilgili olarak yaptığı tarihsel girişten sonra, konunun asıl kaynağı olan bostancılarla bir dizi konuşma gerçekleştirmiş olan sanatçı kolektifi Oda Projesi’nin söyleşilerine yer verdik. Bostanlarla ilgili araştırmalara ve söyleşilere önümüzdeki sayıda da devam edeceğiz.

Aylin Öney Tan, “Türk lokumlu empanadas mı, lokumlu borekitas mı?” başlıklı makalesinde, Safarad mutfağı ve Ladino dili özelinde, etnisite, göç ve yemek üçgeninde ilgi çekici bir incelemeyi okurlarımıza sunuyor.

Yeni sayımızın ilgi çekici konularından biri de, Antropolog Yüksel Kırımlı’nın, Anadolu köylerinde nazara karşı tuzla yapılan “korunma” yöntemlerini derlediği makalesi. Prof. Dr. Kırımlı’nın çalışması besin maddelerinin inanç içindeki yerini kapsamlı bir saha araştırmasının ışığında gösteriyor. Çiğdem Kara ise Güveççi Özcan’ın bir gününü takip ederek, zahmetli güveç yapımını bol bol fotoğrafla okuyucularımıza aktarıyor.

Son olarak, okurlarımızın yakından tanıdığı Marianna Yerasimos’un hazırladığı “Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde Ekmekler, Çörekler ve Diğer Unlu Mamüller” başlıklı yazı, içeriğimize oldukça zengin bir katkı sunuyor. Marianna Yerasimos’un, dergimizin 19. sayısında yayımlanan “Karamanlıca Sofra Adab-ı Muaşereti” başlıklı yazısında editöryel bir hata sonucu İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’ne yapılan teşekkür bölümü makale dışında kalmıştır. Bu hatadan dolayı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nden, yazarımız Marianna Yerasimos’tan ve okuyucularımızdan özür dileriz.

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
20. Sayı İlkbahar 2010
20. Sayı İlkbahar 2010

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome