azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Yemek, Kolektivizm ve Sanat

Özge Açıkkol

 

Sanatın işlevinin sosyal bir yöne kaymasının neredeyse 50 yıllık bir geçmişi var. Sosyallikler oluşturma çabası ve aktivizm, sanatı araçsallaştırdı. Elbette bu duruma uygun olarak yeni tür sanat da, nesne ya da son ürün temelli bir üretim olmaktan çıkıp, süreç ve ilişki üretimine odaklandı ve bu türden üretimin ve deneyimin paylaşılacağı yer olarak da, müze veya galeri gibi kapalı alanlardan çıkarak, herkesin ulaşabileceği kamusal alanı tercih etmeye başladı. Gündelik yaşamın kaydırılmış bir taklidi olarak kurgulanan çok fazla sayıda sanat projesi mevcut artık.

Güncel sanat, gündelik olanı didik didik ederken, gündelik yaşamın en önemli parçası olan yemek yeme eylemini göz ardı etmeyecekti elbette. 2 Yemek en yaşamsal ortaklıklardan biri; yemek yemek gündelik yaşamın içinden bir eylem, dolayısıyla çok büyük bir organizasyon olmaksızın bir sofra etrafında toplanarak gerçekleştirilebilecek bir sosyalleşme ve kolektifleşme aracı. Birçok sanat projesi, birlikte yemek yeme eyleminin yarattığı büyük ortaklığı gözeterek yemek yapma ve yemeyi araç olarak kullandılar, kullanıyorlar. Ayrıca, daha yakın bir zamanda sanatçılar, tarım, ekoloji, kent tarımı, kırsal alanda sanat üretimi olasılıkları üstüne de düşünmeye başladı. Bunun yemek kültürüne katkısına dair bir araştırma yapılabilirdi ama bu yazının amacı bu değil, daha çok güncel sanat üretiminin araç olarak yemeği nasıl kullandığına ve bu araçları nasıl çoğaltabildiğine bakacağız.

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
25. Sayı Yaz 2011
25. Sayı Yaz 2011

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome