azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Babette'in Şöleni

Sharon Croxford

 

Gabriel Axel’in senaryosunu yazıp yönettiği Academy Ödülü sahibi Babette’in şöleni (Babette’s Goestebud), Isak Dinesen (Karen Blixen) tarafından yazılan bir kısa öyküden yola çıkıyor. Dinesen, yine pek çok Academy Ödülü sahibi, 1985 yapımı Out of Africa adlı filme esin kaynağı olan kitabın da yazarı. Babette’in şöleni 1987’de gösterime girmesinin ardından, yükselen yemek filmleri dünyasında hızla kült film statüsüne yükseldi. Yemeğin, özellikle paylaşılan yemeğin gücü üzerine özel bir film Babette’in şöleni.

Film Danimarka’da, deniz kıyısında kapalı, kırsal, kasvetli bir coğrafyada, sessiz, dindar tutucu insanların yaşadığı Jutland adında bir köyde başlıyor. Martine (adını Martin Luther’den alan) ve Philippa (adını, Luther’in biyografisini yazan Philip Melanchthon’dan alan) kardeşler hayatta kendilerine verilen rolü, babalarına ve topluma hizmet eden itaatkâr kız evlat rolünü yerine getirmektedirler. 19. yüzyıl Danimarka’sında hayatta başarılı olmak için merhamet, dua ve tefekkür yoluyla Tanrıya hizmet etmek, dünya zevklerinden mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir.
 

Katı Luther mezhebinin kurucusu olan kızların babası, cemaati bir arada tutmaktadır ve liderliği sayesinde göreceli bir huzur ve oldukça kontrollü bir düzen hâkimdir. Filmin hızı, kasabadaki ağır ve ölçülü yaflam temposunu yansıtır, herkes görünür bir sessizlik, saygınlık ve şükran içinde işiyle gücüyle ilgilenmektedir. Bu gündelik yaşamın sükûnetini bozan ilk olay, topluluktan birinin yeğeni olan Lorens Löwenhielm adındaki genç subayın kasabaya gelmesi olur. Kısa sürede Martine’den hoşlanmaya başlar ve bu göz alıcı kadınla kalıcı bir bağ kurabilmek umuduyla papazın kilise cemaatine katılır. Martine onu reddeder ve ümitsizlik içinde, tüm şziksel ve ruhsal enerjisini yüksek mevkili bir subay, üst düzeyde bir asker olmaya adayacağına ant içer. Bir süre sonra Parisli opera sanatçısı Achille Papin kasabaya gelir ve Philippa’nın düzenli hayatını alt üst eder. Papin’in sesine vurulur,o da Philippa’yı Paris’e götürmeyi ve yıldız yapmayı teklif eder.  Yazının Devamı İçin...

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
12. Sayı İlkbahar 2008
12. Sayı İlkbahar 2008

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome