azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Hayatın Esas Gailesi

Alin Taşçıyan

Günümüzden yaklaşık 1500 yıl öncesi. Dönemin sayılı imparatorluklarından birinin Büyük Saray’ı… Altın Boynuz’dan Boğaziçi ve Marmara’ya uzanan yarımadanın üzerine kurulu,görkemli bir siyasi güç merkezi. İmparatorluk sarayı olunca bir mekân, tarihe geçen entrikaların yanı sıra hazzın ve sefanın da merkezi olur. Şölenler için bahane çok; bayram kutlamaları,düğünler, doğumgünleri, yıldönümleri, hatırlı misafir ağırlamalar… Mutfağı hâlâ dillere destan olan Bizans İmparatorluğu’nun üzerinde ziyafetler verdiği, en azından o ziyafetlere gidilirken geçilen, üzerinden tepsiler dolusu yemek taşınan sütunlarla bezeli avlu-salonun zeminine hayatın esas gailesini betimleyen mozaikler işletmesi hep ilginç gelmiştir bana. Mekâna pastoral bir güzellik, biraz da egzotizm katmak için mi yoksa başka bir felsefe mi yatıyor altında? Belki sadece onları yapan sanatçıların memleket özlemidir yansıyan… İki çocuğunu deveye bindirmiş gezdiren adam, sanatçılardan birinin ta kendisidir!
Ayasofya’yı da yaptıran İmparator Jüstinyanus’un deniz kıyısından Hipodrom’a (şimdiki Atmeydanı) uzanan birçok yapıdan oluşan kompleksi, zamanının en görkemli saraylarından biri kabul ediliyordu. Jüstinyanus, dünyanın dört bir yanından elçilerini bu salonda kabul ediyor ve onurlarına ziyafetler veriyordu. Resmi törenler bu avlu-salonda yapılıyordu. 1977 tarihli bir arkeolojik rapor “Khrysotriklinos çevresindeki önemli yapılardan birinde yer aldığı düşünülen mozaik buluntular, Erken Bizans Dönemi sivil mimarlığı bezemeleri açısından önemli örneklerdir.
Burada çeşitli av sahneleri, günlük yaşam sahneleri, doğadan seçilmiş figürler, hayvan mücadeleleri gibi sahneler, zengin şoral bezemeli bir bordür içinde ve balıkpulu tekniğinde düzenlenmiş beyaz fon üzerinde betimlenmiştir” diyor.
Bugün Sultahahmet Camii’nin külliyesi olan Arasta çarşısının içinde bulunan Mozaik Müzesi’nde sergilenen Büyük Saray mozaikleri, söz konusu mekânın zemin döşemelerinin kurtarılan kısmından ibaret. Bu mozaikler bazı egzotik sahneler de içerse gündelik hayattan ve doğadan basit enstantanelerden oluşuyor. Beslenen, yavrularını besleyen, avlanan, yiyecek toplayan insan ve hayvanların resimleri döşenmiş 
Yazının Devamı İçin...

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
12. Sayı İlkbahar 2008
12. Sayı İlkbahar 2008

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome