azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Tadımlık

Editörden

Aradan kaç mevsim geçti ve nihayet dergimiz 25. sayısına geldi. Özverili bir ekibin çabalarıyla yayımlanan bir dergi için bu sayıya ulaşmak gerçekten heyecan verici. Mutfak ve ocak, yaşamın merkezi iken, evi canlı tutan, bizi ayakta tutan yemek pişirme ve yeme eyleminin anlamını göz önünde bulundurduğumuzda,  dergimizin birçok işlevinden birini de, avlanarak, tarım yaparak,  beslenerek, yemek tekniklerini geliştirerek bugünlere kadar gelebilmiş insan soyunun sosyal ve tarihsel gelişimine dair bilgiyi paylaşmak olduğunu söylemek doğru olur.

Ramazan ayı, neredeyse “yemek” ayı. Oruçla beraber gelen, bu ibadet etrafında oluşturulmuş yemek geleneğinin uzunca bir geçmişi var. Biz de YemekveKültür dergisi olarak, Ramazan’a değinmeden geçemedik haliyle. Musa Dağdeviren, yazısında,  Ramazan ayı boyunca fırınlardaki hummalı üretimi anlattı. Bu yazıya Özge Samancı’nın 19. yüzyılda ‹stanbul’da Ramazan ayını  anlattığı makalesi eşlik etti.

Bu sayımız yine birbirinden ilginç konularda makalelere zemin oluşturdu. Pierre Raffard’ın “Coğrafi İşaretlemeler”e dair, yani Türkiye’deki belirli bölgelerle özdeşleşmiş olan gıda ürünlerine dair coğrafi ve tarihi incelemesi ve David Waines’in Endülüs mutfağına dair makalesi bunlardan bazıları. Bu sayımızda yine bir belgeye dayanarak geçmişin mutfaklarına doğru yol alıyoruz.  H. Yıldırım Ağanoğlu, bir Osmanlı belgesi üstünden 1800’lerin ortalarındaki Saraybosna mutfağına dair ipuçlarını okuyor.

Bu sayımızda geçmişi Türkiye’de çok eskiye dayanmayan ekolojik tarımı ele almaya niyetlendik. Selim Çetiner’in bilimsel makalesinde ve Türkiye’de ekolojik tarımı başlatan ve halen uygulanması için çalışan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nden Batur Şehirlioğlu ile yaptığımız söyleşide, ekolojik tarım konusuna bir giriş yapmayı istedik. Selim Çetiner’in makalesi, ekolojik tarımın farklı yönlerini tartışırken, üretici perspektifini ortaya koyan söyleşi ise, günümüzde Türkiye’de bu anlamda gerçekleştirilen ekolojik üretimi anlatıyor. Bu konuya önümüzdeki sayılarda da devam edeceğiz.

Arman Kırım'ı Nisan ayında kaybetmiş olmaktan üzüntü duyuyoruz. Yemek dünyasına önemli katkılarda bulunmuştu. Onu burada saygıyla anıyoruz.

Geçtiğimiz sayılarda başladığımız, dünyaca tanınmış şeflerle röportaj dizisi bu sayımızda Joe Barza ile devam ediyor. Lübnanlı şefin yemek yapma hikâyesi birçok şef ve şef adayı için ilham verici olacak.

Sıcak yaz aylarında, gölgede güzel ve serin tatlarla, dergimizin keyfini çıkarmanız dileğiyle.

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
25. Sayı Yaz 2011
25. Sayı Yaz 2011

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome