azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Boğazına Düşkün Kişiler Üzerine

Brillat-Savarin

İç Düşünce 12

60: Bir insan sadece boğazına düşkün bir kimse olmak istediği için öyle olamaz. Doğa’nın, bünyevi duyarlıklardan veya yoğunlaşma gücünden yoksun kıldığı insanlar vardır, ki bunlar olmadan en lezzetli tatların farkına varılamaz. Fizyoloji, bu anormalliklerden ilkinin farkındaydı ve bir yemeğin lezzetini özümsemeye ve onun değerini ölçebilmeye yarayan duyarlı tat papillaları bu zavallıların dil dokusunda pek seyrek olarak bulunur, ki bu koşulda sadece bulanık hisler uyanabilir:doğrusu böyle kişiler, görme engelliler ışığa ne kadar körse, tatlara o kadar kördür. Diğer bir talihsiz sınıf ise, özensiz, havai ve aşırı derecede hırslı olan, bir taşla iki kuş vurmaya çalışan ve sadece midelerini doldurmak için yemek yeyenlerden oluşur.

Napolyon

Napolyon böyleydi: düzensiz, hızlı ve dağınık bir şekilde yemek yerdi; ama bu özelliğinde, her şeye karşı duyduğu şu mutlak inat da okunurdu. İlk açlık sancısını hissettiği andan itibaren, doyurulmalıydı ve kişisel donanımı öylesine hazırlıklıydı ki, hangi saatte ve nerede olursa olsun daha ilk emrinde, ona kümes hayvanları, biraz pirzola ve kahve servisi yapmak mümkündü.

Yazgısı Önceden Çizilmiş Boğazına Düşkünler

Ama, ayrıcalıklı adamlardan oluşan bir sınıf vardır ki, maddi ve bünyevi yazgıları,onları tam bir damak zevkine davet eder.

Her zaman Lavater ve Gall’un takipçisi oldum ve kalıtsal eğilimlere inanıyorum. Belli ki dünyaya kötü görmek, kötü yürümek, kötü işitmek için gelmiş insanlar var, çünkü miyop, topal veya sağır doğmuşlardır. Bu durumda, diğerleri de bazı duyuların keyfini daha fazla çıkarır… Yazının Devamı İçin

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
12. Sayı İlkbahar 2008
12. Sayı İlkbahar 2008

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome