azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Metin Deniz'le Boğaz'da balık olmak

Pelin Özer

 

Metin Deniz; sahne ve mekân tasarımında kırk yılı geride bırakmış, alanının sayılı duayenlerinden. Deniz; unutulmaz oyunlara karakterini kazandırmakla kalmamış, Türk tiyatrosunun dünyada tanınmasına da büyük katkılarda bulunmuş. Bienallerde işleri sergilenmiş, Süreyya Operası’ndan, Fulya Sanat’a pek çok kültür merkezine, barlara, lokantalara, insanın içinde kendini rahat hissettiği mekânlara kimlik kazandırmış, tasarım alanında sayısız öğrenci yetiştirmiş. Bunlar, onun bilinen yönleri. Onun bir de kökleri çocukluğuna dayanan ve zamanla hobiyi aşan bir mutfak tutkusu var. Metin Deniz, bir Boğaz çocuğu olarak adeta denizin içine doğmuş. ‹lk kulaçlarından bu yana da denizle ilişkisi hiç solmamış. Yemenin, yedirmenin kutsal sayıldığı bir ailede yetiştiğinden hayatı boyunca mutfaktan uzaklaşmamış. Sadece deniz ürünleriyle sınırlı kalmamış merakı; dünya mutfaklarına, kompostolara, salatalara, mezelere, hamur açmaya, mahir kokteyller hazırlamaya dek uzanmış.

Yakınları arasında yeme-yedirme aşkıyla nam salmış sanatçının ofisine konuk olduğumuzda adeta onun sofrasında başköşedeydik. Hoşsohbetiyle ve ikram ettiği viskiyle demlendiğimizde iş arkadaşlarının mesaisi çoktan bitmişti. Hayatını mutfaktan bakarak anlatan bir kitaba ulaşabileceğimizi düşünerek kapadık kapıyı. Bir kez daha anladık ki iştah ve merak insanın sadece midesini değil, hayatını da zenginleştiriyor. (P.Ö.)

Siz Boğaz çocuğu olarak doğmuşsunuz. İstanbul’da evinin önünde balık tutup yiyen şanslı azınlıktansınız. O geçmiş güzel günleri nasıl hatırlıyorsunuz?

Kuzguncuk’ta, daha doğrusu bütün Boğaz köylerinde çocukların en büyük eğlencesi denizdi. Orada doğmuş olmaktan dolayı çok şanslıyız. Tabii bugünkü koşullar gibi değil, motorlar, ski’ler yok, en fazla arkadaşının bir kayığı vardır. Evimizle deniz arasından yol geçer, sahil yolu. Nakkaştepe köşesindeki ev bizimki. Balık, midye, hatta karides… Çocukluktan itibaren, onların tutulması, hazırlanması, yenmesi, bu konularda eğitim aldık. Tuttuğunuz balığı o öğün sofrada yerdiniz.

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
26. Sayı Sonbahar 2011
26. Sayı Sonbahar 2011

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome