azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Beyşehir Tarhanası

Musa Dağdeviren

 

Ülkemizde öyle çok çorba çeşidi ve yapım tekniği var ki, bunlara zamanı geldikçe yazılarımda yer vermeye çalışıyorum, dergimizin ileriki sayılarında da buna devam edeceğim. Çorba deyip geçmemek lazım… Bir çorba düşünün ki; hazırlanması 15 dakikadan 5 saate, 10 saate hatta biraz daha abartıp 10-15 güne kadar çıkabiliyor. Bu kadar zaman harcamaya ne gerek var diyebilir miyiz acaba? Bu kadar zahmete katlanmaya gerçekten değer mi? Çok mu gerekli bu çorba denen şey; siz ne dersiniz bilemem ama ben şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki yurtdışına çıktığımda en çok özlediğim şeydir çorba. Birkaç günlüğüne bile bir yere gitsem şöyle anamın elinden bir tas sıcak çorba içmenin düşünü kurarım. Annemin elini öpüp o mübarek ellerinden bir çorba içmek beni gerçekten kendime getiriyor. Bu duyguyu birçoğumuzun yaşadığını düşünüyorum. Burada tek fark, kimimiz yayla çorbası, kimimiz kelle-paça, kimimiz mercimek, kimimiz mırmılık, tirit, ovmaç, mısır, arpa, yarma, şehriye tutmaç, kesme, erişte, karın, bağırsak, vs.’den yapılan çorbaları ya da tarhanayı özleriz. Burada özellikle çorbalarımızın en önemli başka bir özelliği de neyi ne zaman içmek istediğimizi aklımız damağımıza seslenir:

İkbahar geldi, canımız bakla çorbası çeker, yazın soğuk ayran çorbası iyi gider, sonbaharda göbelek çorbasının tadına doyum olmaz, kış gelince sıcak bir tarhana çorbasının yerini hiçbir şey tutamaz. Özellikle kış aylarında günlük yaşamımızın olmasa olmazıdır çorbalar. Kış aylarının yaklaştığı şu günlerde bu sayıdaki yazımızın konusunu yapımı zaman alan, zahmetli ve özel hazırlıklar gerektiren tarhanaya ayırdık. Genel anlamda tarhana yaşadığımız coğrafyanın neredeyse tamamını temsil eder. Hemen her bölgede yapılan tarhana çorbası kış mevsiminin vazgeçilmezlerinin başında gelir.

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
26. Sayı Sonbahar 2011
26. Sayı Sonbahar 2011

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome