azaza

Yemek ve Kültür Dergisi

   ANA SAYFA   SON SAYI   ESKİ SAYILAR   ABONELİK   ONLINE SATIŞ   HAKKIMIZDA   ÇİYA YAYINLARI   YARDIM   İLETİŞİM   
Çiya
49. Sayı Sonbahar 2017
49. Sayı Sonbahar 2017
48. Sayı Yaz 2017
48. Sayı Yaz 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
47. Sayı İlkbahar 2017
46. Sayı Kış 2017
46. Sayı Kış 2017
45. Sayı Sonbahar 2016
45. Sayı Sonbahar 2016


Çılbır, Türlü, Kabak Tatlısı

Zeki Nâsır

 

Aşağıda yer alan yazı

 

Ülkü/Halkevleri Mecmuası’nda yayınlanmıştır. Merkezi bir yayın olan Ülkü’nün yayına başlamasının ardından Anadolu’nun çeşitli yörelerinde mahalli halkevi dergilerin çıkmaya başladığı görülmektedir. Bu dergilerin bir kısmında yayınlanan yazılarda yerel mutfaklara da yer verilmiştir. Bu bağlamda, halkevleri dergileri, 1930’lu yıllar bağlamında “milli/mahalli” mutfak açısından önemli bir kaynak olarak kabul edilebilir.**

 

Burada yer verdiğimiz yazıda kullanılan dile müdahale edilmemiş, sadece birkaç sözcüğün dizgi hatası düzeltilmiştir. Makalede kullanılan ve günümüzde özellikle genç kuşaklar tarafından anlaşılamayacak sözcüklerin anlamı ve eklemeler [ ] içinde yazılmıştır.

* * *

Türk sofrasında ara sıra yediğimiz bu üç yeme[ğin], bugünkü beslenme ve sağlığı koruma yönünden çok ehemmiyetli birer gıda olduğunu söylemek istiyoruz. Bu üç Türk yemeğinin bu kadar yıllar geçtiği halde ziyafet sofralarımıza ve listelerine niçin girmediğini bir türlü anlıyamıyoruz ve bunun için hayretler içindeyiz.

Nasıl hayret etmiyelim ki çağırıldığımız ve sevinerek gittiğimiz bir ziyafette bunlardan birinin sofraya geldiği görülse neşemizin kırıldığı ve sürurumuzun eksildiği bile oluyor. Şehir sofraları acaba bu yemekleri niçin ziyafet listesine sokmamıştır. Bunların basit, sade ve hazırlanması kolay yemeklerden olduğundan ve daha ziyade köy işi sayıldığından diyeceğiz.

Unutmamalıyız ki insan en zengin ve mükellef ziyafet sofralarında en nadide ve lezzetli yemekleri yiyebilir. Hem de istediği kadar. Buna bir diyeceğimiz yoktur. Fakat, sağlığı korumayı düşünerek fennin lüzumlu gördüğü gıdaları bir nisbet dahilinde almış olamayız.

Devamı...

Makalenin yayınlandığı dergi:
26. Sayı Sonbahar 2011
26. Sayı Sonbahar 2011

 


Çiya
Diller
Türkçe      İngilizce     
Duyurular
Melceü’t-Tabbâhîn - 2016-12-08 13:12:32
Mehmet Kâmil'in Melceü’t-Tabbâhîn'i günümüz Türkçesiyle okurlarına kavuştu.

YemekveKültür - 2016-09-02 11:02:56
YemekveKültür dergisini; D&R, Remzi, Gergedan, Pandora, Eren Kitap, Turhan (Ankara), Yakın (İzmir), Pusula, Artı (İzmir), Arkeoloji ve Sanat, İmge ve daha birçok kitabevinden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu sayıdan itibaren Dost Kitabevi (Ankara), İnkılâp Kitabevi’nin Ataşehir, Acarkent, Metroport, Balçova (İzmir) şubelerinde de okurlarımızla buluşuyoruz.

Sepetim
Sepetinizde şu anda ürün bulunmamaktadır.
Çiya Yayınları
Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapak

Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) Karton kapakMutfaktaki Felsefe

Mutfaktaki FelsefeYemek

Yemek
Gizlilik Politikası   |   Garanti ve İade Şartları   |   Sipariş ve Teslimat Şartları

Copyright © 2018 Yemek ve Kültür Dergisi
Powered by webarthome